Każde schody są inne. Właśnie dlatego firmy i fachowcy trudniący się montażem biegów rzadko dysponują uniwersalnymi cennikami i opierają się raczej na indywidualnej wycenie usługi. Jakie elementy uwzględnia tego typu kosztorys?

Materiał schodów

Łączny koszt materiału drewnianych schodów obejmuje wiele składowych, m.in.: rodzaj biegu, liczbę stopni czy konieczność rzeźbienia bądź gięcia desek. Głównymi czynnikami są tu jednak gatunek wykorzystywanego drewna oraz sposób jego wykończenia. Warto mieć świadomość, że materiały egzotyczne podnoszą cenę o nawet 30%, a popularny dąb jest znacznie droższy od równie wytrzymałego buku. Pod żadnym pozorem nie należy jednak oszczędzać na materiale! Zakup trwałego tworzywa to jednorazowa inwestycja na wiele lat, a komfort i satysfakcja z urządzenia wnętrza dokładnie po swojej myśli warte są każdej sumy.

Wykonanie drewnianych schodów

Cena wykonania schodów jest ściśle uzależniona od rozmiarów i stopnia skomplikowania biegu. Gięcie i artystyczne rzeźbienie dodatkowo dociążą kosztorys. Orientacyjny koszt schodów często podaje się w przeliczeniu na jeden stopień. Do tego dolicza się ceny elementów takich, jak podstopnice, wsporniki, zmianę kształtu stopni zakręcających, spocznik czy dodatkowe listwy.

Bardzo często łączna cena zawiera też wykonanie poręczy, z rozbiciem na profile i liczbę słupków/tralek. Jeżeli łączysz ze sobą elementy betonowe i drewniane, pamiętaj o kosztach wyrównania powierzchni stopni oraz dodatkowego zużycia drewna, powiększonych o średnio 15%. Powierzchnia biegu powinna zostać odpowiednio wykończona przy pomocy specjalistycznego lakieru, oleju bądź bejcy.

Montaż i robocizna

Jeśli zlecisz usługę wykonania i montażu drewnianych schodów profesjonalnej firmie, z pewnością otrzymasz umowę z dokładnym wyszczególnieniem zakresu prac. Poza wymienionymi wyżej elementami znajdzie się w nim także koszt montażu drewnianych schodów w pomieszczeniu. Przy ostatecznym zatwierdzeniu umowy warto skorzystać z możliwości wystawienia faktury – dokument ten zagwarantuje Ci prawo do ewentualnej reklamacji.

 

 

Dodaj komentarz

Firma STOLPOL Lange i Wspólnicy Spółka Jawna
otrzymała dotację z Uni Europejskiej

Narodowa Strategia Spójności Województwo Wielkopolskie - WRPO na lata 2007-2013 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
informacje o projekcie