Hale produkcyjne, zewnętrzne rusztowania, obiekty publiczne… Stalowe schody, jeszcze do niedawna kojarzone przede wszystkim z zastosowaniem komercyjnym, wkraczają coraz śmielej do prywatnych domów. Szczególnie efektownie prezentują się drewniane schody na konstrukcji stalowej. Jeśli i Ty planujesz ich montaż, przeczytaj kilka cennych wskazówek!

Dlaczego warto dodać drewno do stali?

Schody wykonane w całości z metalu, choć niebanalne i efektowne, są trudne w aranżacji. Przed montażem należy dokładnie przemyśleć zarówno kształt samych schodów, jak i całą resztę wystroju. Urządzając wnętrze w modnym stylu industrialnym łatwo „przedobrzyć”, kreując w efekcie zimną, nieprzyjazną przestrzeń. W tradycyjnym wnętrzu metalowe schody pasują natomiast jak przysłowiowy kwiat do kożucha.

Stalowe schody wykazują też pewne mankamenty w codziennym użytkowaniu. Metalowe stopnie są zimne, a cała konstrukcja nie wytłumia dźwięków. W ten sposób w pomieszczeniu słychać każdy krok, co irytuje zwłaszcza nocą lub podczas pracy w domu.

Połączenie drewnianych stopni i stalowej konstrukcji eliminuje wymienione niedogodności, a ponadto łagodzi wizualnie surowość metalu. Takie schody prezentują się bardziej uniwersalnie, a przestrzeń wokół nich daje się aranżować na wiele sposobów.

Schody na konstrukcji stalowej a proporcje wnętrza

Pierwsze skojarzenia ze stalą we wnętrzach to industrial i przestronne lofty, lecz drewniane schody na metalowym stelażu świetnie sprawdzą się także w mniejszych pomieszczeniach. Konstrukcja zachowuje optyczną lekkość i w przeciwieństwie do schodów na betonie nie dominuje we wnętrzu. Co więcej, przestrzeń pod schodami możemy efektywnie wykorzystać.

 

schody drewniane na konstrukcji stalowej

 

Stalowo-drewniane schody – typy konstrukcji

Najmniej miejsca zajmują schody jedno- lub dwubelkowe, w których wszystkie elementy nośne wykonane są z metalu, zaś stopnie z drewna. W konstrukcji tego typu na ogół rezygnuje się z podstopnic. W większych wnętrzach powszechnie stosuje się także schody policzkowe, osadzone na stelażu z metalowych prętów. Policzki również są tu stalowe, zaś stopnie – z podstopnicami lub bez – drewniane. Całości dopełnia balustrada: najczęściej spotyka się tu modele całkowicie stalowe lub połączenia stali ze szkłem.

Schody na konstrukcji metalowej – montaż

Niezależnie od tego, jaką konstrukcję wybierzesz, zleć wykonanie i montaż doświadczonej firmie. Amatorska instalacja, choćby najbardziej pieczołowicie wykonana, nigdy nie dorówna trwałością fachowej robocie. Samodzielnie montowane łączenia prędzej czy później zaczną się poluzowywać, co niesie ze sobą opłakane skutki dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowników! Fachowcy dysponują profesjonalnymi narzędziami i wiedzą, jak stabilnie zamontować schody, by służyły niezawodnie Tobie i Twojej rodzinie przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Firma STOLPOL Lange i Wspólnicy Spółka Jawna
otrzymała dotację z Uni Europejskiej

Narodowa Strategia Spójności Województwo Wielkopolskie - WRPO na lata 2007-2013 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
informacje o projekcie