Kultura Stanów Zjednoczonych inspiruje nas na wielu płaszczyznach, w tym także pod względem stylu życia i wystroju wnętrz. Drewniane schody w stylu amerykańskim goszczą w wielu domach – konstrukcja ta jest bowiem nie tylko funkcjonalna, ale i pięknie zdobi wnętrze.

Schody w stylu amerykańskim – użyteczność i estetyka

W krajobrazie amerykańskich przedmieść przeważają domy co najmniej dwupoziomowe, często z poddaszem zaaranżowanym jako dodatkowa przestrzeń użytkowa. Nie sposób korzystać z takiego obiektu bez wygodnych schodów, które z biegiem czasu stały się jednym ze znaków rozpoznawczych amerykańskiego budownictwa mieszkalnego. Możesz inspirować się ich designem także, jeśli Twój dom reprezentuje inny styl: dzięki dekoracyjnej, ponadczasowej formie drewniane schody w stylu amerykańskim pasują niemal wszędzie.

Konstrukcja drewnianych schodów amerykańskich

Wnętrza domów urządzonych „po amerykańsku” emanują ciepłem i przytulnością. Bliżej im do stylu rustykalnego czy angielskiego, niż do surowego minimalizmu. W estetykę tę dobrze wpisują się tradycyjne schody policzkowe z podstopnicami i zabudowaną przestrzenią pod biegiem. Obowiązkowym elementem jest także balustrada.

Oczywiście, nie każdy dysponuje przestrzenią wystarczającą do wykonania zabudowanych schodów. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z charakterystycznej konstrukcji mimo ograniczonej kubatury, wybierz schody samonośne – choćby i bez podstopnic, uzupełniając je o inne elementy właściwe dla schodów w stylu amerykańskim.

Kolorystyka schodów w stylu amerykańskim

W palecie barw króluje biel – zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z kontrastowymi, ciemnymi kolorami. Mówimy przy tym o białych schodach pomalowanych jednolitą, kryjącą farbą, bez widocznego rysunku słojów. Popularne jest zestawienie bieli z ciemnym drewnem, pozyskanym np. z orzecha (nomen omen!) amerykańskiego, w konfiguracji stopień-podstopień. Ciemny kolor można powtórzyć na tralkach lub poręczy balustrady, a także na samych policzkach.

 schody-betonowe

 

Przy wyborze kolorystyki warto pamiętać o grze proporcji: jasne barwy optycznie powiększają, a ciemne pomniejszają. O ile nie dysponujesz wielkim, przestronnym wnętrzem, przewaga jasnego odcienia zawsze wypadnie korzystniej – duża płaszczyzna ciemnego koloru zdominowałaby całe pomieszczenie. Jeśli biały kolor nie odpowiada Twoim gustom, sięgnij po jasne drewno, np. jesionowe, bukowe, świerkowe.

Charakterystyczne elementy konstrukcji schodów

Mówiąc o balustradzie nie sposób wspomnieć, że w stylu amerykańskim pełni ona także rolę dekoracyjną. Już sama opisywana wyżej kombinacja schodów efektownie zdobi wnętrze, ale to tylko jedna z wielu opcji. Typowe dla schodów amerykańskich są więc ciekawie wyprofilowane poręcze czy bogato zdobione tralki z wyraźnie wyróżnionym słupkiem skrajnym.

Pamiętaj jednak o umiarze: podobnie jak w przypadku kolorystyki, im większa powierzchnia wnętrza, tym więcej miejsca na szaleństwa z formą. Małe wnętrze nie wyeksponuje dostatecznie bogato zdobionych detali. W takim przypadku warto wybrać jeden element dekoracyjny i postawić na prostotę, która sprawdza się zawsze!

Dodaj komentarz

Firma STOLPOL Lange i Wspólnicy Spółka Jawna
otrzymała dotację z Uni Europejskiej

Narodowa Strategia Spójności Województwo Wielkopolskie - WRPO na lata 2007-2013 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
informacje o projekcie