Wybierając drewniane schody wewnętrzne, bierzemy pod uwagę wiele czynników: gatunek drewna, wymiary, rodzaj wykończenia, a także – co nie mniej ważne – wygląd konstrukcji na tle całego wnętrza, w tym podłogi. Jak zgrać ze sobą oba elementy, by zachować spójność i estetykę aranżacji?

Drewniane schody w klasycznym wydaniu

Urządzając mieszkanie na tradycyjną modłę, warto trzymać się kilku uniwersalnych zasad. Jedną z nich jest dopasowanie względem siebie największych płaszczyzn we wnętrzu: schodów, podłogi i drzwi. O ile ostatni element łatwiej wybacza wyjątki od reguły, o tyle podłoga i schody, które bezpośrednio stykają się ze sobą, powinny być możliwie najbardziej jednolite. Ich kontrast zaburza proporcje pomieszczenia i wywołuje wrażenie chaosu.

 

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

 

Przy montażu drewnianych schodów oraz podłogi należy zharmonizować nie tylko kolor, ale i usłojenie drewna. Najlepszy efekt da oczywiście wykonanie obu elementów z tego samego gatunku. Przejście między płaszczyznami zatrze się, a całe wnętrze wyda się bardziej przestronne. Jeśli dobierzesz do tego komplementarną balustradę i poręcz, wrażenie to dodatkowo się spotęguje.

Jeśli nie masz takiej możliwości – np. dobudowujesz drewniane schody do gotowej podłogi o nietypowym odcieniu lub jeden z elementów wykonano z drogiego drewna egzotycznego – dopasuj materiał o ton (nie więcej!) ciemniejszy lub jaśniejszy: całość zaprezentuje się równie estetycznie. Możesz także zlecić zabarwienie drewnianych stopni na wybrany odcień; nowoczesne bejce i lakiery pozwalają na uzyskanie naturalnego, trwałego koloru.

 

schody.policzkowe.022.17-630x350

 

Drewniane schody w nowoczesnym wnętrzu

W nowoczesnych aranżacjach można pozwolić sobie na więcej szaleństwa i grę kontrastów, np. łącząc ciemną podłogę z supermodnymi stopniami w kolorze białym. Aby zachować przy tym spójność całego wystroju, odcień podłogi warto powtórzyć na podstopnicach, poręczy lub słupkach balustrady.

Masz ochotę „unowocześnić” standardową, jednorodną kompozycję schody-podłoga? Często wystarczy wymiana samej balustrady, wykonanej ze szkła lub metalu. Oba tworzywa, kojarzone z estetyką industrialu czy minimalizmu, świetnie komponują się z drewnianymi schodami.

Dodaj komentarz

Firma STOLPOL Lange i Wspólnicy Spółka Jawna
otrzymała dotację z Uni Europejskiej

Narodowa Strategia Spójności Województwo Wielkopolskie - WRPO na lata 2007-2013 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
informacje o projekcie