Montaż schodów jest jednym z najważniejszych elementów wykończenia wnętrza. Solidna, przemyślana konstrukcja schodów to gwarancja bezpieczeństwa domowników i komfortu codziennego życia, dlatego warto postarać się, by wykonać ją jak najstaranniej. Odpowiednie przygotowanie do montażu ułatwi Ci pracę i pomoże uzyskać zadowalający efekt.

Rozpoznanie charakteru wnętrza

Główne kryteria wyboru rodzaju schodów i technik montażu to przeznaczenie, warunki w danym pomieszczeniu i przestrzeń, jaką dysponujesz. Wewnątrz pomieszczeń najczęściej montuje się schody drewniane. Jeśli decydujesz się na ten rodzaj, zastanów się, ilu domowników będzie z nich korzystać i jak często – intensywność użytkowania jest bowiem podstawą do wyboru stopnia twardości i ścieralności drewna. Inny ważny czynnik to wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu. Przy dużej wilgotności należy pamiętać o impregnacji stopni wodoodpornym lakierem.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Właściwa organizacja przestrzeni

Aby wygodnie i bezpiecznie korzystać ze schodów, należy zapewnić wystarczającą przestrzeń do ich montażu.

Przypomnijmy standardowe wymiary schodów, zapewniające swobodne poruszanie się jednej osoby:

  • minimalna szerokość biegu: 80 cm
  • maksymalna wysokość stopnia: 17-19 cm w domach jednorodzinnych, 16 cm w budynkach użyteczności publicznej
  • szerokość użytkowa stopnia: 25-32 cm
  • maksymalna liczba stopni w jednym biegu: 18
  • minimalna wysokość balustrady: 90 cm

Plan montażu schodów powinien uwzględniać także ich kształt i położenie. Jeśli instalujesz stopnie w małym pomieszczeniu lub chcesz wykorzystać także przestrzeń pod schodami, wybierz prostą konstrukcję jednobiegową. W przypadku dużych wysokości między kondygnacjami sprawdzą się schody dwu- lub trójbiegowe. Przestronne schody wachlarzowe będą pięknie się prezentować w dużych, reprezentacyjnych salach. Jeśli natomiast zależy Ci na maksymalnej oszczędności przestrzeni, wybierz schody kręte – równie efektowne, ale zajmujące najmniej miejsca.

Niezbędnik w zasięgu ręki

Schody to nie tylko stopnie. Przed rozpoczęciem montażu dobrze zgromadzić wszystkie potrzebne elementy konstrukcyjne i narzędzia, konieczne do wykonania całości. Zaopatrz się więc w poręcz i wypełnienie balustrady, przygotuj drobne elementy montażowe: wsporniki, gwoździe lub śruby, a także lakier do wykończenia. Jeśli montujesz gotowe schody między kondygnacjami, musisz zapewnić sobie także możliwość swobodnego wejścia na górny poziom: skutecznym rozwiązaniem będzie tu budowa schodów tymczasowych, np. zbitych z desek. W trakcie montażu ważne jest także zabezpieczenie gotowych stopni przed zarysowaniem lub przetarciem na skutek dalszych prac – pamiętaj więc o folii do osłonięcia schodów.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?