[testimonial2]

[msg]Schody – element budynku lub ukształtowania terenu, który umożliwia komunikację między różnymi poziomami. Schody znane są od najstarszych czasów. W starożytności i średniowieczu miały zastosowanie czysto praktyczne. Jedynie stopnie zewnętrzne, wykonane z kamienia, pomimo prostej konstrukcji stanowiły element architektoniczny zdobiący, podkreślający rangę obiektu schody wiodące do świątyni, kościoła, zamku itp.[/msg]

[msg]Dopiero w okresie renesansu zaczęto stosować bardziej dekoracyjne formy schodów. Oprócz schodów reprezentacyjnych w pałacach, bibliotekach, teatrach, domach mieszkalnych stosowano także ciasne, słabo oświetlone, niewygodne schody dla służby. Obecnie wymiary schodów regulują przepisy prawa budowlanego, zgodnie z nimi minimalne, mało wygodne są schody do obsługi urządzeń w zakładach przemysłowych, wejścia do piwnic, na poddasze itp…[/msg]

[/testimonial2]

 

Tyle na początek można wyczytać w Wikipedii – ale jak pokazuje praktyka jest to wiedza zbyt ogólna aby można było w oparciu o nią podjąć decyzję o zakupie schodów. Dlatego najważniejszą rzeczą jaką powinniście Państwo zrobić przed podjęciem decyzji o zakupie schodów -to skontaktowanie się z dobrej klasy doradcą technicznym, który będzie w stanie odpowiedzieć na każde pytanie Waszego kierownika budowy, architektki czy Was samych.

Niektórzy myślą, że w dobie obrabiarek numerycznych przy projektowaniu i produkcji schodów ogranicza nas tylko własna fantazja .Prawda jest jednak połowiczna, nie wszystkie rozwiązania jakie można zastosować w konstrukcji schodów są rozwiązaniami stabilnymi i bezproblemowymi w użytkowaniu. Poszczególne konstrukcje różnią się od siebie np. właściwościami nośnymi .

Inaczej w codziennym użytkowaniu będą się zachowywały schody, które zostały zrobione jako schody o konstrukcji policzkowej – wpuszczanej, gdzie każdy stopień jest zamocowany w idealnie wyfrezowanym otworze i dodatkowo zamocowany za pomocą odpowiednich śrub wzmocnionych dodatkowo klejem montażowym, niż np. schody modułowe, które z natury są mało stabilne a dodatkowo wymagają częstych prac konserwacyjnych.

Inaczej będą zachowywały się w użytkowaniu schody o konstrukcji dywanowej, gdzie istnieje możliwość zakotwiczenia do stabilnej ściany o dobrych właściwościach nośnych – niż ta sama konstrukcja „łapana” na siłę do ściany z gips-kartonu.

Jaka jest różnica między zastosowaniem podstopnic a konstrukcją ażurową ?

Czy wybrać schody na jednej belce nośnej – czy na na dwóch grzebieniach ?

Czy konieczny jest pochwyt na ścianie przy schodach do piwnicy ?

Schody z podestem czy bez ? A może podświetlić ? Jak podświetlić ?

Wiele jest pytań jakie zapewne macie Państwo do naszych doradców technicznych. Postaramy się na wszystkie odpowiedzieć w oparciu o nasze doświadczenie i fachową wiedzę. Po prostu zadzwoń..

 

[info_box]

schody policzkowe

Konstrukcję nośną stanowią wstęgi drewniane zwane policzkami w których zamocowane są stopnie. Każdy ze stopni zamontowany jest do policzka w odpowiednio wyfrezowanym gnieździe za pomocą specjalnych śrub i kleju. Sam policzek jest dodatkowo stabilizowany zamocowaniem do ściany. W uzasadnionych przypadkach konieczna jest podpora policzka np. w przypadku braku ścian pośrednich.

Zamocowanie zawieszenia schodów może być za pomocą tzw. „noska” z ostatnim – wąskim stopniem – będącym jednocześnie kontynuacją poziomu podłogi na górze, lub za pomocą mocowania do stropu, odpowiedniej grubości deski osłonowej będącej jednocześnie podstopnicą. Można również zastosować stabilizujący słupek wyjściowy, który będzie spoczywał na stopie „pół na pół” i będzie mocowany bezpośredni do stropu. W tego typu konstrukcji tralki, czyli elementy wypełniania balustrady są mocowane bezpośrednio w policzek wewnętrzny i stanowią całość konstrukcyjną ze słupkami i poręczni.

Możliwe jest również zastosowanie wypełnień poziomych tak drewnianych jak i ze stali czy szkła. Podstopnice są mocowane tak w stopnie jak i w policzek za pomocą precyzyjnych żłobień wykonanych na obrabiarkach cyfrowych.

Konstrukcja taka stanowi monolit – każdy z elementów podczas codziennego użytkowania wzajemnie oddziaływając na siebie dodatkowo stabilizuje konstrukcję. Balustrady zamykające otwór schodowy, są dopełnieniem całości. Rozwiązanie godne polecenia dla osób, które cenią sobie stabilność i bezproblemowość użytkowania na lata.

[/info_box]

 

[info_box]

schody policzkowo-grzebieniowe

Nośność i stabilność konstrukcji zapewnia zastosowanie policzków przyściennych wpuszczanych, czyli takich, gdzie każdy stopień zamocowany jest w swoim wyfrezowanym idealnie gnieździe za pomocą śrub i kleju montażowego. Z reguły takie policzki są dodatkowo mocowane do ścian towarzyszących za pomocą odpowiednich okuć. Czasami istnieje uzasadniona potrzeba dodatkowego ustabilizowania konstrukcji za pomocą słupów podporowych lub za pomocą mocowania do stropu.

Policzek wewnętrzny – grzebieniowy sprawia wrażenie bardziej „lekkiego” niż policzek „wpuszczany” – dlatego może być z powodzeniem zastosowany w sytuacji, kiedy zależy nam na uzyskaniu wrażenia lekkości całej konstrukcji Jeżeli zdecydujemy się na konstrukcję z podstopnicami – musimy liczyć się z trochę innym sposobem mocowania podstopnic do policzka grzebieniowego – jest ono częściowo widoczne.

Sposoby mocowania balustrad w tego typu układzie są podobne jak w w wypadku schodów policzkowych. Bardzo dobrze wypada zastosowanie tralek pianowych mocowanych bezpośredni do poszczególnych stopnic.

Rozwiązanie bardzo stabilne i bezproblemowe.

[/info_box]

 

[info_box]

schody grzebieniowe

Policzki nośne wycięte są na centrach obróbczych w kształcie grzebieni do których spoczywają stopnie. Mocowanie stopnic jest zrobione od wewnątrz ze względów estetycznych. Policzki w uzasadnionych przypadkach mogą mięć większą grubość niż standardowa. Policzki zewnętrzne mocowane do ściany za pomocą dystansów. W wypadku mocowania tego policzka bezpośrednio do ściany pojawia się problem z wykończeniem miejsca styku stopni względem płaszczyzny ściany. Zazwyczaj istnieje konieczność zastosowania listw osłonowych.

Sposób mocowania balustrad niemal identyczny jak w innych konstrukcjach samonośnych. Bezcelowe może okazać się stosownie podstopnic, gdyż jest ograniczony sposób ich zamontowania, poza tym kłóci się to z istotą samej konstrukcji, która w założeniu powinna dać efekt przestrzeni.

Konstrukcja idealna do zastosowania w momencie gdy zależy nam na efekcie lekkości. Przy spełnieniu odpowiednich warunków stabilna i bezproblemowa.

[/info_box]

 

[info_box]

schody policzkowo-sztycowe

Nazwa „sztycowe” bierze się ze sposobu w jaki są mocowane stopnie. Pomiędzy nimi jako element nośny zastosowano jednakowej długości dystans, przez który w środku przebiega odpowiedniej długości szpilka metalowa – gwintowana, mocowana aż do poręczy. Całość jest skręcona i zabezpieczona.

Zastosowane sztyce czyli dystanse są różne w zależności od designu schodów. Kiedy np. w schodach jako element dekoracyjny została zastosowana stal nierdzewna – wtedy uzasadnione jest aby dystanse były również ze stali nierdzewnej.

Słupki nośne balustrady są integralną częścią schodów i są zaprojektowane w taki sposób aby dodatkowo stabilizować całą konstrukcję. Od strony ściany koniecznie trzeba zastosować wariant z policzkiem wpuszczanym, który najlepiej się do tego nadaje i spowoduje usztywnienie całych schodów.

W uzasadnionych przypadkach, istnieje konieczność dodatkowego podparcia lub zastosowania podciągów mocowanych do betonowego stropu. Ze względu na brak podstopnic, schody te idealnie komponują się z otwartymi przestrzeniami i nowoczesnymi wnętrzami gdzie zależy nam na efekcie wolnej przestrzeni.

Odpowiednie podświetlenie wybranych fragmentów schodów diodami LED potęguje jeszcze bardziej efekt przestrzenny. Ogólnie konstrukcja warta polecenia i bezproblemowa w użytkowaniu, choć sporadycznie istnieje potrzeba samodzielnego dokręcenia, któregoś z dystansów aby zlikwidować minimalny luz który ma prawo się pojawić po kilku latach użytkowania.

[/info_box]

 

[info_box]

schody dywanowe

Ze względu na brak jakichkolwiek policzków na których mogą opierać się stopnie, konstrukcja niebywale trudna do wykonania i zamontowania. Nowoczesny design tej konstrukcji to połączenie stopni i podstopni bez jakichkolwiek widocznych połączeń, tworzących przy tym efekt położonego na schodach dywanu.

STOLPOL w tego typu konstrukcji nie oszczędza na materiale jak ma to miejsce w innych firmach, dlatego minimalna grubość stopni i podstopni w zależności od kształtu schodów waha się od 7 do 10cm.

Stabilność takich schodów zależy od kliku czynników, które należy wziąć pod uwagę już na etapie pomiarów wstępnych a potem projektowania.

Po pierwsze – ściany do których trzeba będzie zakotwiczyć konstrukcję muszą być stabilne, najlepiej z cegły pełnej lub betonu.
Po drugie – miejsce jakie mamy do dyspozycji. Schody dywanowe potrzebują więcej miejsca niż tradycyjne ponieważ brak w nich tzw. zajścia.
Po trzecie – długość poszczególnych biegów. Niekiedy zastosowanie podpory schodów może okazać się nieodzowne albo wręcz konieczne. Nasi doradcy techniczni z przyjemnością wskażą Państwu, jeszcze inne zależności, jakie należy wziąć pod uwagę, decydując się na takie schody.

Najlepiej zamawiać takie schody razem z zaprojektowaną przez nas balustradą, gdyż wszystkie łączenia słupków i poręczy są robione na obrabiarkach numerycznych gwarantujących precyzję i dokładność wykonania poszczególnych połączeń. O rodzajach balustrad, decydują klienci -mając do dyspozycji niemal wszystkie warianty dostępne w innych konstrukcjach.

Schody dywanowe dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie zastosowano proste połączenia geometryczne. Jeżeli spełnione są odpowiednie warunki – konstrukcja bezproblemowa w użytkowaniu. Ma jeszcze jedną zaletę – zawsze sąsiedzi będą nam jej zazdrościć…

[/info_box]

 

[info_box]

schody z elementami łukowymi

Konstrukcje łukowe to elita wśród schodów – dlaczego? Wymagają dużo więcej zaangażowania czasu i środków technicznych niż inne rodzaje schodów, dlatego są o wiele trudniejsze do wykonania. Z elementami łukowymi możemy spotkać się niemal w każdej konstrukcji – choć czasami wszystkie elementy nośne schodów czyli policzki, słupy, poręcze mają kształt łukowy.

Takie schody najlepiej wyglądają jeśli stoją w centralnym miejscy naszego domu. Elementy łukowe mogą być wspaniałą ozdobą zwykłych schodów np. przez zastosowanie w schodach prostych stopnia zapraszającego i wywiniętej poręczy na słupek wejściowy.

Możliwości powiązania poszczególnych elementów łukowych z wybranymi wzorami wypełnień balustrad zależy od naszych klientów, przy konsultacji z naszymi doradcami technicznymi.

Schody na pewno efektowne i godne polecenia, w użytkowaniu bezproblemowe.

[/info_box]

 

[info_box]

schody spiralne

Zaprojektowane według zasady podziału koła na części. Elementem nośnym jest stalowa rura grubościenna, która gwarantuje stabilność całej konstrukcji. Poszczególne stopnie mocowane są do rury za pomocą specjalnych gniazd wycinanych na CNC. O równym podziale podniesień decydują odpowiednio zaprojektowane tuleje dystansowe, drewniane, stalowe lub inne.

Całość więczy poręcz łukowa, stabilnie zamocowana do stopni identycznie jak w wypadku schodów sztycowych. Rodzaje balustrad dowolne na życzenie klienta. Ze względu na kształt otworu schodowego zazwyczaj istnieje konieczność zaprojektowania i wykonania idealnej balustrady, będącej wycinkiem koła. Na żądanie naszych klientów cały otwór schodowy możemy zamaskować odpowiednią okładziną z materiały zgodnego ze schodami.

Schody spirane zazwyczaj dobrze współgrają z różnymi pomieszczeniami, tak mieszkalnymi jak i biurowymi.

[/info_box]

 

[info_box]

schody bolcowe

Chyba najbardziej odchudzona konstrukcja schodów, potęgująca efekt przestrzeni. Poszczególne stopnie muszą być zamontowane bezpośrednio do ścian, za pomocą specjalistycznych systemów mocowań. Podobnie jak w konstrukcji dywanowej, istotne znaczeni ma tu rodzaj ściany do jakiej trzeba będzie zamocować stopnie – musi być stabilna.

Poręcz mocowana jest do stopnic identycznie jak w przypadku schodów sztycowych. Chęć zastosowania podstopnic w tego rodzaju konstrukcji mija się z celem.

Dowolność wyboru rodzaju wypełnień balustrady. Brak możliwości zastosowania podświetleń LED.

Schody polecane wszędzie tam gdzie zależy nam na efekcie przestrzennym oraz tam gdzie mamy mniej miejsca do dyspozycji. Jeżeli zostaną spełnione wszystkie zalecenia naszych doradców technicznych – schody bezproblemowe i godne polecenia.

[/info_box]