Drewniane schody to prawdziwa ozdoba salonu i funkcjonalna konstrukcja, która ma służyć nam, naszym dzieciom i wnukom. To również inwestycja dość kosztowna. Trzeba jednak pamiętać, że zanim powstaną takie elementy jak stopnie, policzki czy barierki, drewno musi przejść długą i skomplikowaną drogę.

 schody.policzkowe.001.01

1. Pozyskiwanie drewna

Drewno, z którego powstają schody, musi mieć odpowiednią grubość i długość, a także twardość. Równocześnie jednak, ze względów ekologicznych, powinno być ono pozyskiwane w sposób kontrolowany. Właśnie dlatego najczęściej jest ono kupowane od leśników, którzy wiedzą, które okazy i w jakich miejscach można wyciąć bez szkody dla środowiska.

Jakie gatunki wykorzystywane są najczęściej? Do produkcji stopni, drewno twardsze: dębowe, bukowe. W przypadku takich elementów jak policzki czy barierki, można zastosować gatunki miększe, np. sosnę.

 

2. Przecieranie

Pnie drzew poddawane są wstępnej obróbce: cięte na elementy o odpowiedniej długości i grubości. Pierwszy z parametrów wynosi ok. 4 metrów, drugi – ok. 4 cm. Co bardzo istotne, drewno musi zostać przetarte z uwzględnieniem pewnego naddatku, gdyż w procesie suszenia jego objętość zmniejszy się.

 

3. Suszenie

Przetarte drewno zostaje przetransportowane do specjalnych suszarni. Tam w zależności od grubości i gatunku schnie od ok. 2 tygodni (gatunki miękkie) do ok. 2 miesięcy (dąb). W czasie zimy proces ten może się jeszcze wydłużyć. Proces suszenia jest sterowany komputerowo, co pozwala na dopasowanie parametrów do wilgotności danego gatunku.

 

4. Klejenie

Suche drewno jest cięte, strugane i klejone do odpowiednich rozmiarów. Pozwala to na osiągnięcie pożądanych parametrów, w szczególności znacznej wytrzymałości.

 

5. Ostateczna obróbka

Zanim drewno zostanie poddane ostatecznej obróbce jest szlifowane. Potem trafia do obrabiarek, które wycinają z niego policzki, stopnie, balustrady i wszystkie potrzebne elementy. Po uzyskaniu finalnego kształtu części są ponownie szlifowane i lakierowane.

 

6. Montowanie

Z drewnianych elementów składane są schody: policzkowe, grzebieniowe, policzkowo-grzebieniowe czy policzkowo-sztycowe. Ich rodzaj, kształt, wielkość dobierana jest do możliwości przestrzennych oraz estetycznych upodobań klienta.