Na ostateczny wygląd schodów wpływ ma nie tylko ich konstrukcja oraz zastosowane materiały, ale również wykończeniowe detale, takie jak balustrada czy listwy. W czym można wybierać, by schody w pełni odpowiadały naszym estetycznym upodobaniom?

Listwy

Listwy można wykorzystać do dwóch celów. Po pierwsze, zastosować je do wykończenia stopni schodowych, zarówno drewnianych, jak również z płytek czy marmuru. Profile wykończeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów, np. aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej czy drewna. Wybierać również można w rodzajach wykończenia ich powierzchni. Może być ona gładka, ryflowana lub z wkładką antypoślizgową.

Listwy tego typu służą zarówno do wykańczania jak i zabezpieczania stopni. Profile z powierzchnią gładką i ryflowaną stanowią elegancki, przykuwający uwagę detal. Modele z wkładką zwiększają z kolei bezpieczeństwo podczas poruszania się po schodach.

Listy można wykorzystać również do efektownego wykończenie połączeń stopni ze ścianą. W zależności od konstrukcji schodów oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć, listwy mogą wyłącznie okalać stopień, okalać stopień i biec wzdłuż podstopnicy lub też znajdować się pod stopniem.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Balustrady

Rodzaj balustrady zależy przede wszystkim od charakteru wnętrz, a zatem tego, czy Twój dom jest urządzony tradycyjnie czy nowocześnie. Co masz do wyboru?

Największą popularnością cieszą się balustrady drewniane. Składają się one ze słupków mocujących, na których opiera się poręcz oraz wypełnienia w postaci tralek. Słupki, tralki i poręcz mogą mieć różne kształty (toczone, frezowane czy rzeźbione), zarówno bardziej fantazyjne, świetnie sprawdzające się we wnętrzach tradycyjnych jak i bardzo proste, stworzone z myślą o minimalistycznych wnętrzach.

Drewno bardzo często łączone jest ze stalą. W przypadku takich rozwiązań słupki i poręcz pozostają drewniane, wypełnienie z kolei – najczęściej w postaci pionowych lub poziomych prętów – jest ze stali. Osoby, którym zależy na spektakularnym efekcie, mogą zdecydować się na wypełnienie w postaci kompozycji ze stali kutej lub giętej.

Miłośnicy nowoczesności i minimalizmu decydują się najczęściej na balustradę szklaną. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie przysłania ona ani efektownej konstrukcji schodów ani salonu. Co więcej, jeśli szkło jest bezbarwne, całość prezentuje się bardzo lekko.

Ostatnią opcją są poręcze stalowe. Coraz większą popularnością cieszą się ażurowe konstrukcje. Rozwiązanie tego typu prezentują się bardzo nowocześnie i nadają wnętrzom charakteru.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?