Wystarczy chwila nieuwagi, by potknąć się lub upaść na schodach, a konsekwencje takich incydentów bywają bardzo przykre. Jak wybrać schody, by zapewnić ich użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo? Jak zabezpieczyć powierzchnię schodów przed ślizganiem?

1. Prawidłowe wymiary schodów

Działania na rzecz bezpieczeństwa zaczynamy jeszcze przed montażem schodów: aby w przyszłości pewnie po nich stąpać, najpierw należy starannie je wymierzyć. Stopnie powinny być na tyle przestronne, by każdy użytkownik mógł zmieścić na nich całą stopę. Ważnym parametrem jest też wysokość: jeśli będziemy zmuszeni do mocnego unoszenia kolan, ryzyko potknięć wzrośnie, a dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej pokonanie schodów może okazać się zadaniem ponad siły.

Przypomnijmy zalecane, optymalne wymiary stopni:

  • wysokość: 14-19 cm
  • szerokość: 80 cm
  • głębokość: 29-30 cm

 

Jeśli zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie, unikaj schodów samonośnych i stopni wystających daleko poza podstopnice. W ten sposób podczas marszu nikt nie zaczepi stopą o wystającą krawędź stopnia.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

2. Antypoślizgowa powierzchnia schodów

Przy wykończeniu stopni należy wystrzegać się śliskich materiałów. Jeśli okładamy stopnie płytkami lub kamieniem, wybieramy tworzywa o szorstkiej powierzchni. W przypadku schodów drewnianych należy zachować uważność przy konserwacji olejem lub woskiem. Jeśli przesadzisz z ich ilością, nie wszystko zdoła się wchłonąć, a zalegająca warstwa preparatu zwiększy ryzyko poślizgnięcia. Środki do pielęgnacji drewna nakładamy więc oszczędnie, a po zakończeniu prac wycieramy stopnie do sucha.

W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa schodów możesz zastosować samoprzylepne nakładki, zwiększające przyczepność podczas marszu. Jeśli nie chcesz ukrywać naturalnej faktury schodów, do dyspozycji masz punktowe taśmy silikonowe lub przezroczyste nakładki, przyklejane na całą powierzchnię stopnia. Często spotyka się także nastopnice wykładzinowe oraz specjalnie przycięte dywaniki. To dobre rozwiązanie, jeśli schody są podniszczone i chcesz zamaskować ich mankamenty.

3. Funkcjonalna balustrada

Aby łatwiej utrzymać równowagę podczas marszu po schodach, warto wesprzeć się o balustradę. Powinna być ona na tyle wysoka, by dorosły człowiek mógł wygodnie do niej sięgnąć bez schylania się: optymalny rozmiar to co najmniej 90 cm. Zwróć uwagę także na kształt poręczy.  Aby jak najlepiej pełniła swoją funkcję, powinieneś móc swobodnie objąć ją dłonią. Najlepiej sprawdzają się poręcze w kształcie walca lub elipsy, o średnicy nie większej niż 7 cm. Montując balustradę przy ścianie, należy pozostawić między nią a poręczą co najmniej kilka centymetrów wolnej przestrzeni.

 

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?