Białe schody drewniane to jeden z wiodących trendów wnętrzarskich w kilku ostatnich sezonach. Gdzie najlepiej się sprawdzą, z jakich materiałów je wykonać i jak pielęgnować, by zachowały swoją estetykę jak najdłużej?

W jakich wnętrzach sprawdzą się białe schody?

Białe schody świetnie prezentują się w niewielkich pomieszczeniach – jasne odcienie optycznie powiększają powierzchni, a bieg schodów nie przytłoczy wnętrza. Jeśli zdecydujesz się na białe schody ażurowe bez podstopni, nadasz konstrukcji jeszcze więcej lekkości. Biel świetnie komponuje się z naturalnymi odcieniami drewna, surową cegłą, a także betonem, metalem i szkłem. Białe schody świetnie odnajdą się więc w każdej stylistyce. Konstrukcja pasuje do ciepłych, rustykalnych aranżacji, supermodnych wnętrz skandynawskich, a także do nowoczesnych, industrialnych loftów.

Jednolity kolor czy białe akcenty?

Białe stopnie, choć niewątpliwie piękne, są dość kosztowne i niełatwe w utrzymaniu – każdy ubytek lub zabrudzenie będzie mocno rzucać się w oczy. Zanim zdecydujesz się na tę inwestycję, zastanów się, jak intensywnie będziecie korzystać ze schodów i czy znajdziesz czas na codzienne sprzątanie. Wiele osób wybiera połączenie ciemniejszych stopni z białymi podstopnicami. Rozwiązanie to jest równie estetyczne, a przy tym ekonomiczne – podstopnice są mniej narażone na uszkodzenia, dlatego można wykonać je z tańszych tworzyw. Rozwiązanie odwrotne – białe stopnie z ciemnymi podstopnicami – prezentuje się niezwykle efektownie i pięknie zdobi wnętrze.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Jaki materiał wybrać?

Drewno na schody powinno być jak najbardziej odporne na uszkodzenia. Gatunki takie, jak buk, jesion lub dąb, mają twardą i zbitą strukturę, dlatego na ich powierzchni pojawia się najmniej rys i przetarć. Biały kolor stopni można uzyskać na 2 sposoby: poprzez odpowiednie wybarwienie desek (zachowujemy wówczas naturalne usłojenie drewna) lub malowanie kryjącą farbą. Białe podstopnice także wykonuje się z drewna, a w wersji budżetowej stosuje się płytę MDF lub wierzchnią warstwę tapety winylowej.

Jak dbać o białe schody z drewna?

Masz już wymarzone schody? Teraz musisz odpowiednio o nie zadbać – zwłaszcza, gdy białe są także stopnie. Podstawą tu jest systematyczność. Na jasnych powierzchniach widać każdy pyłek, włos czy ziarnko piasku, dlatego trzeba zamiatać je przynajmniej raz w ciągu dnia. Jeśli w mieszkaniu panuje duży ruch, czynność należy powtarzać nawet kilkakrotnie. Pamiętaj także o regularnym myciu schodów. Wykorzystaj do tego dobrze odciśnięty mop, nasączony roztworem płynu do czyszczenia drewna. Najlepsze efekty przyniosą środki o właściwościach antystatycznych, które zapobiegną szybkiemu osiadaniu kurzu na stopniach.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?