Sposobów na wykończenie wewnętrznych schodów betonowych jest co najmniej kilka. To, na które ostatecznie się zdecydujemy, powinno zależeć nie tylko od naszych upodobań estetycznych oraz charakteru wnętrz, ale też stopnia użytkowania schodów, tego, jak dużo czasu jesteśmy w stanie poświęcić na utrzymanie ich w czystości. Nie bez znaczenia są również wytrzymałość materiału, możliwość poddania go renowacji i oczywiście bezpieczeństwo.

Eleganckie drewno

Najpopularniejszym i najbardziej cenionym materiałem okładzinowym jest drewno. Do wyboru mamy gatunki krajowe, np. dąb, jesion, jak również egzotyczne, takie jak merbau. To, na jaki się zdecydujemy, zależy od naszych oczekiwań oraz możliwości finansowych. Dąb i gatunki egzotyczne należą do materiałów najdroższych, ale równocześnie są bardzo twarde i wytrzymałe, co przekłada się na długość okresu użytkowania.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

 

Do tematu drewna na schodach betonowych możemy podejść kompleksowo, decydując się na obłożenie stopni, podstopni, zastosowanie listew przyściennych i balustrad lub też wybiórczo, kładąc drewno wyłącznie na stopniach, a podstopnie wykańczając np. farbą.

Niewątpliwą zaletą drewna jest to, że łatwo się je obrabia i można je stosować na schodach o różnych kształtach. Dla zmniejszenia kosztów wykończenia schodów drewno często łączy się z płytami MDF. Pierwszym materiałem obkłada się stopnie, a zatem część intensywnie użytkowaną, drugim – podstopnie.

Wytrzymały kamień

Osoby, które szukają materiału o dużej wytrzymałości, mogą pomyśleć również o kamieniu. Do tych najczęściej stosowanych należą marmur, granit i bazalt. Rozwiązanie to znakomicie prezentuje się zarówno w nowoczesnych jak i tradycyjnych budynkach, jednak pod warunkiem, że są one odpowiednio przestronne. W przeciwnym razie monumentalny kamień może przytłoczyć wnętrza. Decydując się na kamień, trzeba pamiętać o jego regularnej impregnacji.

Praktyczne płytki

Płytki jako okładzina schodów betonowych mają sporo zalet. Są niedrogie, łatwe do utrzymania w czystości, łatwe w montażu. Co więcej, duży wybór kolorów i wzorów sprawia, że świetnie wkomponowują się w nowoczesne i tradycyjnie urządzone wnętrza. Niestety, są też stosunkowo kruche, a jeśli wybierzemy niewłaściwy model, poruszanie się po schodach może okazać się niebezpieczne.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?