Bez względu na to, z czego byśmy nie zrobili schodów w naszym domu – z drewna, betonu, stali – trzeba je jakoś wykończyć. Jednym z najprostszych rozwiązań jest malowanie. Dzięki gładkiej, jednolitej powłoce schody o wiele łatwiej będzie się czyściło. Co więcej, dobrze dobrana warstwa ochronna sprawi, że materiał, z którego wykonano stopnie, stanie się bardziej odporny na uszkodzenia. Czym malować schody, by dobrze sprawdzały się w codziennym użytkowaniu i efektownie się prezentowały?

Schody drewniane

W przypadku schodów drewnianych malowanie należy zacząć od impregnatu, który wnika w głąb drewna i wydłuża jego żywotność. Na rynku dostępne są również impregnaty barwiące, podkreślające naturalny rysunek drewna.

Kolejna sprawa to farbowanie. Jeśli naturalny kolor drewna niekoniecznie nam się podoba, możemy go zmienić przy pomocy lakieru z pigmentem. W tym wypadku należy pamiętać o dwóch sprawach: po pierwsze, barwnik nakładamy przed położeniem lakieru. Po drugie, zanim pokryjemy nim całą powierzchnię schodów, warto sprawdzić, jak prezentuje się na pojedynczej klepce.

 

Lakier, którym pomalujemy schody, zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju drewna, z którego są one wykonane, oraz stopnia użytkowania. Do wyboru mamy lakier wodny, lakiery poliuretanowe jedno- i dwuskładnikowe, lakiery uretanowe i uretanowo-alkidowe. W przypadku drzew liściastych najlepiej sprawdzą się lakiery poliuretanowe, z kolei drewno iglaste lepiej pokryć lakierem alkidowy lub uretanowo-alkidowym. Przed położeniem lakieru warto się również upewnić, jak wpływa on na kolor drewna. Poszczególne rodzaje preparatów zamiast podkreślać rysunek słoi i dawać naturalny efekt, mogą powodować ciemnienie lub żółknięcie.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Schody betonowe

Schody betonowe można wykończyć różnymi materiałami: drewnem, płytkami ceramicznymi czy wykładziną. Jeśli nasz dom urządzony jest w stylu industrialnym i surowy beton jest w nim materiałem jak najbardziej pożądanym, lub też szukamy niedrogiego sposobu wykończenia klatki schodowej, lakier będzie idealnym rozwiązaniem.

We wnętrzach nowoczesnych beton tak naprawdę nie wymaga żadnej dodatkowej obróbki. Wystarczy tylko podkreślić jego fakturę oraz odpowiednio zabezpieczyć: przed uszkodzeniami, pyleniem i zabrudzeniami, na które porowata struktura betonu jest bardzo podatna. W tym celu wystarczy zastosować bezbarwny impregnat lub odpowiednią żywicę: epoksydową czy poliuretanową.

Jeśli chcemy, by nasze schody miały efektowny kolor, malowanie zaczynamy od pokrycia betonu warstwą farby (bazy i pigmentu). By uzyskać naturalny efekt i oryginalną fakturę, podczas malowania oprócz pędzla warto zastosować gąbkę lub szmatkę. Pomalowane schody pokrywamy warstwą żywicy, dzięki której beton będzie odporny na uszkodzenia i zabrudzenia. Na zakończenie możemy zastosować jeszcze materiał uszorstniający, dzięki któremu schody zyskają właściwości antypoślizgowe.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?