Zawieszony w powietrzu bieg schodów dywanowych nada charakteru każdemu wnętrzu. Prawidłowo wykonane, potrafią wytrzymać duże obciążenia, mimo że na pierwszy rzut oka wydają się bardzo delikatne. Czy sprawdzą się również w Twoim mieszkaniu?

Schody dywanowe, czyli jakie?

Charakterystycznym elementem konstrukcji biegów dywanowych jest jednakowa grubość stopni i podstopnic oraz brak policzków. To składa się na minimalistyczny, zygzakowaty profil. Dobierając grubość poszczególnych komponentów, pamiętaj o zachowaniu minimalnej wartości dla stopni (3 cm) oraz podstopnic (1 cm), które – dla estetycznego wyrównania wymiarów – można następnie przykryć drewnianą listwą.

Schody dywanowe mogą być zabudowane na schodach lub stanowić samonośny pomost, wzmocniony wangami lub stalowym stelażem. Warto rozważyć także montaż balustrady, usztywniającej konstrukcję schodów. Najczęściej wykonuje się je z ażurowej stali lub szkła; tworzywa te potęgują wrażenie lekkości całej konstrukcji. Jeśli chodzi o formę schodów dywanowych, właściwie nie ma ograniczeń – wykonuje się zarówno biegi proste, jak i zabiegowe czy wachlarzowe.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Schody dywanowe – w jakich wnętrzach?

Schody dywanowe drewniane doskonale wpasowują się w różnorodne aranżacje wnętrz. Symetryczny kształt biegu wychodzi naprzeciw nowoczesnym trendom wnętrzarskim, harmonizując z prostotą minimalistycznego stylu inspirowanego naturą lub geometrią. Lekka konstrukcja sprawdzi się również w jasnych i pastelowych salonach oraz wąskich pomieszczeniach.

Choć zdarzają się schody dywanowe z metalu lub szkła, ich najlepszym tworzywem – zarówno pod względem funkcjonalnym, lub estetycznym – jest drewno. W zależności od kolorystyki wnętrza i własnych upodobań można podbarwić je przy pomocy odpowiedniej bejcy lub oleju.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję

Przed montażem musisz wiedzieć, że schody dywanowe osadza się wyłącznie na ścianach nośnych budynku; w przeciwnym razie konstrukcja może ulec uszkodzeniu. Ze względu na brak nosków stopnie muszą być nieco dłuższe, przez co linia biegu zajmuje przynajmniej kilkanaście centymetrów więcej niż schody tradycyjne. Właśnie dlatego wykonanie konstrukcji warto powierzyć wyłącznie doświadczonym specjalistom.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?