Drewno, choć bardzo trwałe, nie jest niezniszczalne. Jak każdy surowiec, podlega naturalnemu zużyciu. Utrzymanie drewnianych schodów w czystości przedłuża ich trwałość i świeży, estetyczny wygląd. O czym należy pamiętać przy czyszczeniu drewnianych stopni?

Ostrożnie z wodą

W trakcie czyszczenia drewnianych schodów należy oszczędnie używać wody. Jeśli w drewno wsiąknie zbyt dużo wilgoci, stopnie mogą zbutwieć i wypaczyć się, a lakier powierzchniowy – odprysnąć lub zmatowieć. Najlepiej zastąpić ociekającego mopa dokładnie wyciśniętą szmatką i szybko przetrzeć schody, a zaraz po usunięciu zabrudzeń dokładnie osuszyć drewniane powierzchnie.

Stosuj łagodne detergenty

Wrogiem drewnianych powierzchni są także wszelkie mocne środki czyszczące na bazie agresywnych detergentów. Drewno szybko reaguje z chemikaliami, a kontakt ze żrącym środkiem może doprowadzić do trwałego uszkodzenia struktury i barwy czyszczonej powierzchni. Szukaj na półkach sklepowych delikatnych preparatów, przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji drewna. Wiele z nich nie wymaga rozcieńczania w wodzie – dzięki temu dodatkowo zabezpieczysz schody przed nadmiernym zawilgoceniem i uszkodzeniem.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Uważaj na zarysowania

Drewno jest bardzo wytrzymałym materiałem, a w produkcji schodów wykorzystuje się gatunki o najwyższym stopniu twardości: dąb, jesion, buk. Mimo to, zbyt duży nacisk na powierzchnię stopni może trwale naruszyć ich strukturę. Nie szoruj drewnianych stopni zbyt mocno, nie przesuwaj po nich plastikowymi krawędziami szczotek lub mopów. Odłóż szczotki z ostrego włosia: najlepsze do sprzątania schodów są akcesoria tekstylne – sznurkowe mopy, ściereczki z mikrofibry lub delikatnej bawełny frotte.

Zabezpiecz czyste powierzchnie

Po wyczyszczeniu schodów warto pokryć je warstwą ochronnego preparatu. Specjalne oleje do drewna głęboko wnikają w strukturę tworzywa, utwardzają je i zwiększają odporność na pękanie. Zamiast oleju można też nanieść warstwę pasty lub wosku. Środki te chronią fakturę drewna i odnawiają blask powierzchni. Pamiętaj, by nie nakładać zbyt grubej warstwy preparatu – w ten sposób schody staną się śliskie, co łatwo może skończyć się potknięciem i bolesnym upadkiem któregoś z domowników. Gruba warstwa pasty lub wosku wyeksponuje ponadto wszelkie ślady i smugi, powstałe po wyczyszczeniu schodów.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?