Odpowiednio dobrane schody zapewniają domownikom wygodne, bezpieczne przemieszczanie się między piętrami, mają także duży wpływ na estetykę wnętrza. Na co zwrócić uwagę, by wybrane schody jak najlepiej pełniły swoją funkcję?

Jaki materiał schodów?

Schody betonowe charakteryzują się najwyższą trwałością. Konstrukcja zachowa swoją formę przez wiele lat, stopnie nie skrzypią i nie ulegają wypaczeniu. Betonowe schody można wykończyć dowolnym materiałem, dopasowanym do wystroju i charakteru wnętrza. Najpopularniejsze materiały wykończeniowe to drewno, naturalny kamień, klinkier lub gres.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Jeśli chcesz dobudować schody w wykończonym wnętrzu, na przykład w celu adaptacji poddasza lub budowy antresoli, zdecyduj się na drewno. Schody drewniane są łatwe w montażu, nie wymagają stawiania fundamentu ani dużych modyfikacji konstrukcji budynku – potrzebują jedynie wykucia otworu w stropie. Naturalne drewno jest także niezwykle estetyczne, ociepla każde wnętrze i dodaje mu elegancji.

Jaki kształt schodów?

Schody jednobiegowe, na pierwszy rzut oka najprostsze w budowie, wymagają spełnienia kilku warunków. Maksymalna liczba stopni w jednym biegu to 18, dlatego przestrzeń między kondygnacjami musi być odpowiednio niska. Schody jednobiegowe montujemy na dłuższej ścianie pomieszczenia, powinna więc być ona na tyle długa, by pomieścić wszystkie stopnie.

W wąskich lub wysokich pomieszczeniach optymalnym wyborem będą schody dwubiegowe ze środkowym łącznikiem. Rozwiązanie to stosuje się na klatkach schodowych między piętrami, a także w mieszkalnych wnętrzach.

Jeśli konstrukcja ma znaleźć się w rogu pomieszczenia, wybierz schody zabiegowe ze stopniami ułożonymi w formie łuku. Jeśli natomiast zależy Ci na maksymalnej oszczędności przestrzeni, możesz zdecydować się na schody kręcone – średnica takiej konstrukcji nie przekracza na ogół 2 metrów.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

O czym jeszcze należy pamiętać?

Prawidłowo dobrane schody powinny umożliwiać wygodne, bezpieczne przemieszczanie się wszystkim użytkownikom. Jeśli wśród domowników znajdują się małe dzieci lub seniorzy, uważaj na schody ażurowe – pusta przestrzeń pod stopniami zwiększa ryzyko potknięcia i upadku. Lepszym rozwiązaniem będą tu tradycyjne schody z podstopniami. By dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo, warto także wybrać stopnie o antypoślizgowej powierzchni i zamontować przy nich wygodną balustradę.

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?