O czym należy pamiętać, by drewniane schody zewnętrzne służyły nam jak najdłużej? Przeczytaj, jak wybrać materiał stopni i jak przygotować się do montażu drewnianych schodów.

Wybór gatunku drewna na schody

Schody zewnętrzne są mocno eksploatowane i wystawione na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych. Ich tworzywo musi więc być jak najtrwalsze. Do wykonania schodów najczęściej wybiera się twarde drewno dębu lub jesionu. Popularne są także gatunki egzotyczne: heban, jesion skandynawski, mahoń, wenge. Lepiej unikać popularnej sosny i brzozy, a także drzew iglastych – ich drewno jest stosunkowo miękkie. Drewno bukowe ma z kolei zbyt niską odporność na wilgoć.

Impregnacja drewna

Nasze schody muszą wytrzymać całoroczne opady, a także zimowy mróz i śnieg. Co więcej, każdego dnia przemierzamy je kilka lub kilkanaście razy dziennie. Na podeszwach butów nanosimy na nie błoto, piasek i inne zanieczyszczenia. Aby uniknąć uszkodzenia stopni, musimy więc starannie zaimpregnować drewno. Najlepiej użyć w tym celu środka na bazie rozpuszczalnika, który głęboko wniknie w strukturę tworzywa. Po wyschnięciu impregnatu pokrywamy stopnie warstwą wosku lub oleju, które dodatkowo utwardzą powierzchnię.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Przygotowanie gruntu pod montaż schodów

Schody zewnętrzne stawiamy jako osobną konstrukcję, osadzoną na własnym fundamencie. Konieczna jest tu dokładna izolacja gruntu. Inaczej schody mogą osunąć się w dół pod wpływem wilgoci, a w zimie zamarzająca ziemia wypchnie je nawet kilka-kilkanaście centymetrów do góry. Fundament musi być więc odpowiednio głęboki. Jeśli stawiamy schody na gruncie gliniastym, należy wykopać fundament aż do strefy przemarzania gleby, a więc na równi z fundamentem domu. Gleba piaszczysta nie wymaga aż tak głębokich podwalin – na ogół wystarcza tu głębokość 50-100 cm.

Prawidłowe wymiary stopni

Stopnie zewnętrzne powinny być lekko nachylone w dół w stosunku do budynku. W ten sposób łatwiej spływa z nich deszcz. Mówimy tu o minimalnym nachyleniu; osoby korzystające ze schodów nie powinny odczuć różnicy poziomów. Minimalna szerokość stopnia to 90 cm, a wysokość – 15 cm-18 cm. Oczywiście, im niższe i szersze stopnie, tym wygodniej z nich korzystać. Zalecana głębokość stopni mieści się w zakresie 27-50 cm.

Wykonanie i wykończenie drewnianych schodów

Jeśli stosujemy drewniane stopnie w celu obłożenia betonowej podstawy, montujemy stopnice i podstopnice za pomocą specjalnych kołków do betonu, utrwalanych klejem do drewna. W przypadku schodów drewnianych najłatwiej zamontować konstrukcje złożone z gotowych elementów. Niezależnie od rodzaju konstrukcji, gotową powierzchnię schodów należy wykończyć warstwą trwałego lakieru.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?