Ze względu na ograniczony metraż i wysoki skos sufitu wielu z nas decyduje się na jej całkowitą zabudowę przestrzeni pod schodami. Warto mieć jednak świadomość, że odpowiednio zagospodarowana powierzchnia może być niezwykle funkcjonalną częścią naszego mieszkania.

Propozycja 1 – magazyn

Przechowalnia to jedno z najczęściej i najchętniej wykorzystywanych przeznaczeń problematycznego metrażu pod schodami. Przestrzeń może zostać w całości zabudowana przez wysuwane bądź otwierane półki – tworząc w ten sposób garderobę, miejsce na buty czy akcesoria.  To także doskonała lokalizacja na wyposażoną w wygodny fotel i dużą lampę przydomową biblioteczkę.  Ciekawym rozwiązaniem jest również wstawienie szafki na wino – jeśli decydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj, by zapewnić butelkom odpowiednie zaciemnienie i stałą temperaturę pomiędzy 12-18 stopni.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Propozycja 2 – pomieszczenie użytkowe

W zależności od lokalizacji i nachylenia schodów przestrzeń pod nimi może posłużyć jako przedłużenie już istniejącego pomieszczenia lub utworzenie zupełnie nowego. W pierwszym wypadku warto zastanowić się nad wyposażeniem powstałej wnęki w profilowane szafki kuchenne, podłużny blat, a nawet łoże. W ten sposób uzyskasz wysoce funkcjonalną kuchnię, pokój gościnny czy domowe biuro. Druga sytuacja przewiduje wygospodarowanie dodatkowego miejsca na np. wyposażony w kanapę bądź leżankę klimatyczny kącik czytelniczy, odgradzaną firanką pralnię z koszami na brudne rzeczy czy nawet w pełni zabudowaną łazienkę.

 

Propozycja 3 – domek dla pupila

Nawet niewielka przestrzeń będzie wystarczająca dla naszego psa lub kota. Częściowo zabudowana wnęka może zostać wyposażona w otwór z klapką lub bez, przystosowany do rozmiarów naszego pupila. Możemy w niej umieścić legowisko, miękkie drapaki oraz wszelkie inne rzeczy, zapewniające zwierzakowi odrobinę komfortu. Pozostała część powierzchni doskonale sprawdzi się w roli miejsca na miski czy podajnik karmy. Obszar pod schodami to również ciekawa lokalizacja dla obszernego, podświetlanego akwarium.

Propozycja 4 – miejsce na sprzęt sportowy

Przestrzeń pod schodami możemy również wyposażyć w haki, na których podwiesimy rowery. Alternatywną opcją są montowane na ścianie półki z wyżłobieniami na ramę. To także doskonałe miejsce do przechowania różnego rodzaju sprzętu sportowego, na lato lub zimę.

Propozycja 5 – akcent estetyczny

Pod schodami doskonale sprawdzą się również duże rośliny, instalacje artystyczne, rzeźby czy różnego typu podświetlane witryny. Przedmioty zostaną jednocześnie wyeksponowane i odpowiednio osłonięte od czynników niszczących.

Ze względu na ograniczony metraż i wysoki skos sufitu wielu z nas decyduje się na jej całkowitą zabudowę przestrzeni pod schodami. Warto mieć jednak świadomość, że odpowiednio zagospodarowana powierzchnia może być niezwykle funkcjonalną częścią naszego mieszkania.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?