Balustrada jest bardzo ważnym elementem schodów – przede wszystkim dla bezpieczeństwa, ale i dla estetyki całego wnętrza. Jak samodzielnie zamontować drewnianą balustradę, by spełniała swoje zadanie przez wiele lat?

1. Wybór materiału na balustradę

Podobnie jak stopnie, tak i balustrady montuje się najczęściej z twardych gatunków drewna: dąb, jesion, buk. Balustrady drewniane mają najczęściej konstrukcję ażurową. Modele kurtynowe – z zabudowaną przestrzenią między słupkami – wypełnia się szkłem, płytami z blachy lub tworzyw sztucznych.

2. Prawidłowe wymiary balustrady

Jako minimalną wysokość balustrady przyjmuje się 90 cm. To wystarczy, by wygodnie ująć poręcz bez schylania się. Ważny jest także kształt poręczy: musi być ona na tyle wąska, by swobodnie móc ująć ją w dłoń. Najlepiej wybrać poręcz o okrągłym lub owalnym przekroju, o średnicy około 7 cm, a przy montażu pozostawić przynajmniej 5-centymetrowy odstęp od ściany. Jeśli w domu mieszkają dzieci, warto zdecydować się na balustradę kurtynową lub gęsto rozmieścić tralki – dzięki temu maluch nie przeciśnie przez nie głowy.

 3. Przygotowanie materiałów i narzędzi

Jeśli zamówisz drewnianą balustradę do samodzielnego montażu, otrzymasz potrzebne elementy konstrukcyjne o podanych przez Ciebie wymiarów. W zestawie znajdą się słupy lub tralki, elementy poręczy i komplementarne zaślepki do zabezpieczania nawiertów. Podczas montażu potrzebne Ci będą także złącza kątowe ze śrubami do mocowania poszczególnych elementów, wiertarka do drewna z przynajmniej dwiema końcówkami o różnych średnicach oraz klucze imbusowe do dokręcania śrub.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

4. Montaż słupów balustrady

W każdym montowanym słupie należy wywiercić 2 otwory: dolny, potrzebny do osadzenia słupa na śrubie, oraz boczny do przełożenia złącza kątowego. Dokładne wymiary i rozmieszczenie otworów podane są w instrukcji montażu. Nawiert należy wykonać także w podłożu, do którego przymocujemy słupek. Po wywierceniu otworu wkręcamy w niego śrubę złącza kątowego, następnie nakładamy na nią słup i stabilizujemy całość za pomocą złącza. Po zakończeniu pracy należy jeszcze nałożyć zaślepkę na boczny otwór słupa.

5. Montaż tralek

W przypadku tralek mamy do wyboru 2 rozwiązania. Możemy zamontować je podobnie jak słupy – na śrubach wkręconych w stopnie. Drugi sposób to wykonanie otworów w stopniach o średnicy odpowiadającej przekrojowi tralek, a następnie osadzenie w nich słupków i utrwalenie całości klejem do drewna.

6. Montaż poręczy

Montaż poręczy do słupów przebiega podobnie, musimy jednak pamiętać, by użyć w tym celu śrub z centralnym zawiasem. Powód? Poręcz będzie montowana ukośnie, a zawias pozwoli nam na ścisłe dopasowanie elementów pod dowolnym kątem. Zaczynamy od nawiercenia 2 otworów w każdym elemencie poręczy: u dołu i w części czołowej. W dolnej części poręczy muszą znaleźć się także nawierty do montażu tralek. Teraz należy wkręcić śrubę na odpowiedniej wysokości słupa, a następnie należy osadzić na niej poręcz i umocować całość za pomocą złącza kątowego. Tralki mocujemy do poręczy za pomocą wkrętów lub wsuwamy je bezpośrednio w wywiercone otwory. Po zakończeniu pracy zamykamy dolny otwór poręczy dedykowaną zaślepką.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?