Strych to idealne miejsce na schowek, pralnię lub suszarnię. Jego zagospodarowanie wiąże się jednak z koniecznością zamontowania schodów, które będą solidne i wytrzymałe, a równocześnie nie zajmą dużo miejsca. Jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Co wziąć pod uwagę, wybierając schody strychowe?

Po pierwsze, jaki budżet chcemy na nie przeznaczyć. Jeśli poddasze nie ma charakteru użytkowego i korzystamy z niego wyłącznie okazjonalnie, montaż tradycyjnych, stałych schodów, które są stosunkowo drogie, nie jest konieczny. W tym wypadku o wiele lepiej sprawdzą się schody składane.

Po drugie, czy poddasze jest ogrzewane. Będzie to miało wpływ na wybór materiału, z jakiego schody są wykonane. Nieogrzewany strych wiąże się również z koniecznością zadbania o odpowiednią izolację.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Z czego możemy wybierać?

Składane schody strychowe mają sporo zalet. Nie zajmują miejsca w pomieszczeniu, w którym są zamontowane, gdyż chowa się je w stropie.

Bardzo łatwo je zainstalować, gdyż kupuje się w zasadzie gotowy produkt. Co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi schodami są rozwiązaniem o wiele tańszym. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, warto rozważyć kilka kwestii.

Schody strychowe segmentowe i nożycowe

Do wyboru najczęściej mamy dwa rozwiązania: schody segmentowe i schody nożycowe. Te pierwsze składają się z określonej liczby części, tzw. segmentów, które bez problemu można zsunąć i rozsunąć. Stosuje się je zazwyczaj w przypadku większych otworów w stropie.

Te drugie działają na zasadzie harmonijki, a ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że bardzo łatwo dopasować ich długość: wystarczy dokręcić lub odkręcić stopień. Schody nożycowe wybiera się, gdy miejsca jest naprawdę niewiele i liczy się każdy centymetr.

Skrzynka, klapa i drabinka

Schody strychowe, zarówno segmentowe jak i nożycowe, składają się z 3 głównych części:

  •  skrzynki z uszczelką obwodową, która zapewnia szczelność pomiędzy poziomami,
  •  klapy ze specjalnym mechanizmem zabezpieczającym, który gwarantuje jej bezpieczne otwieranie,
  •  drabinki ze schodkami o różnej szerokości.

Drewno i metal

Wybierając schody strychowe, zadecydować musimy nie tylko o ich rozmiarze oraz rodzaju mechanizmu do składania i wysuwania, ale też o materiale, z jakiego zostały wykonane. Do wyboru mamy najczęściej drewno i metal. Coraz większą popularność zyskuje sobie też aluminium, które jest solidne, odporne na korozję, a przy tym bardzo lekkie.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?