Kacze schody drewniane wyróżniają się bardzo charakterystyczną konstrukcją. Wszystko za sprawą asymetrycznych stopni o specyficznym kształcie. W jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Krok za krokiem

Pierwszy kontakt z kaczym biegiem może Cię zaskoczyć: wyraźnie wyprofilowane spoczniki wymagają stawiania kroków w określonej sekwencji, wymuszając tzw. „kaczy chód”, a ewentualna pomyłka grozi potknięciem. Same schody przypominają nieco drabinę o wąskich stopniach, ustawionych pod dość stromym kątem. Warto mieć jednak świadomość, że poruszanie się po biegu – wyposażonym najczęściej w zwiększające stabilność balustrady – szybko wchodzi w nawyk, a ryzyko upadku jest porównywalne, co przy innych rodzajach stopni.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Oszczędność przestrzeni

Schody kacze to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza w mieszkaniach o małym metrażu. Ze względu na wąskie spoczniki oraz niemal pionowy bieg zajmują niewielką przestrzeń – z powodzeniem można je więc stosować w bardzo ciasnych pomieszczeniach. Odpowiednio wyprofilowane i ułożone naprzemiennie stopnie redukują rozmiar konstrukcji do minimum, nie pozbawiając jednak domowników komfortu użytkowania. Co ważne, ze schodów z powodzeniem mogą korzystać zarówno osoby starsze, jak i małe dzieci.

W bardzo małych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się kacze schody kręcone, zajmujące zaledwie połowę miejsca wymaganego przez tradycyjną wersję biegu spiralnego. Stopnie schodów kaczych wykonuje się najczęściej z drewna sosny, buku lub dębu.

Modnie i bezpiecznie

Wąski bieg sprawdzi się doskonale w niedużym salonie czy przedpokoju, pozostawiając wystarczającą ilość miejsca na efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Stanowi również ciekawy zamiennik dla zamykanych klapą schodów na poddasze lub strych, gwarantując zachowanie prawidłowej wentylacji w całym budynku.

Warto podkreślić, że rozwiązanie to jest znacznie stabilniejsze od schodów składanych, które mogą się z czasem wyginać i niebezpiecznie rozchwiać. Drewniana konstrukcja doskonale wpasuje się w tradycyjną stylistykę (m.in. rustykalną czy romantyczną) a oryginalne profilowanie zaakcentuje minimalistyczne wnętrza skandynawskie i nowoczesne.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?