Kształt schodów, które zamontujemy w domu, zależy od szeregu czynników: ich przeznaczenia, naszych estetycznych preferencji i, co najważniejsze, przestrzeni, jaką dysponujemy oraz architektury budynku. Jakie kształty mamy do dyspozycji i w jakich miejscach sprawdzą się one najlepiej?

Schody jednobiegowe

To rozwiązanie najprostsze i zarazem najbardziej wygodne w użytkowaniu. Dwa poziomy zostają tutaj połączone jednym szeregiem schodów tej samej długości i szerokości. Ich bieg najczęściej jest poprowadzony wzdłuż dłuższej ściany budynku.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

W przypadku schodów prostych trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, można je zastosować tylko przy określonej różnicy wysokości pomiędzy kondygnacjami. Zgodnie z zasadami budowlanymi w jednym biegu nie może być więcej niż 18 stopni, a wysokość pomiędzy stopniami nie powinna być większa niż 19 cm. Po drugie, schody te zajmują najmniej miejsca. Najlepiej w tym wypadku zastosować lekką ażurową konstrukcję, która pozwoli na stworzenie specjalnego kącika pod schodami, np. na szafkę i telewizor.

Schody dwu- i trójbiegowe

Jeśli różnica wysokości pomiędzy kondygnacjami jest zbyt duża na schody jednobiegowe lub też przestrzeń uniemożliwia poprowadzenie schodów po linii prostej, w budynku można zastosować schody dwubiegowe: jednokierunkowe, łamane lub z kierunkiem powrotnym, ewentualnie trójbiegowe. W rozwiązaniach tego typu kluczowe miejsce odgrywa spocznik (podest) umożliwiający odpoczynek, np. podczas wnoszenia ciężkich mebli na piętro.

Schody zabiegowe

To rozwiązanie pośrednie pomiędzy schodami jednobiegowymi a dwubiegowymi. W konstrukcji tej nie mamy spocznika, za to bieg w dolnej części poprowadzony zostaje po łuku. Kształt ten stosowany jest wówczas, gdy schody umiejscowione zostają w rogu budynku.

Ze względu na kształt stopni klinowych (trójkąt lub trapez) nie należą jednak do najwygodniejszych.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe stworzono z myślą o dużych, otwartych przestrzeniach. W reprezentacyjnym salonie sprawdzą się zatem idealnie.

Schody tego typu mają trapezowe stopnie, a ich konstrukcja jest oparta na łuku. Jeśli mają być wygodne, szerokość stopnia w najwęższych miejscach nie powinna być mniejsza niż 16 cm.

Schody kręte

Zajmują najmniej miejsca, ale równocześnie są najmniej wygodne. Rozwiązanie tego typu idealnie sprawdza się w niewielkich budynkach oraz przy łączeniu piętra z poddaszem.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?