Drewniane schody wyglądają elegancko i determinują charakter wnętrza. Jednak z biegiem czasu, pod wpływem użytkowania, zaczynają tracić swoje walory estetyczne. Nie trzeba jednak z tego powodu całkowicie ich wymieniać – czasami wystarczy poddać je tylko renowacji. Jak zabrać się za malowanie schodów, by znów móc cieszyć się stylowym wyglądem drewna? 

1. Przygotowanie do malowania

Na początek zadbaj o wygodną organizację swojego miejsca pracy. Przygotuj wolną przestrzeń do działania, usuń wszystkie niepotrzebne rzeczy, zdejmij dywany i chodniki, a odsłoniętą drewnianą powierzchnię oczyść z kurzu. Pobliskie posadzki i meble, których nie chcesz malować, zabezpiecz przy użyciu gazet lub folii oraz taśmy malarskiej.

2. Uzupełnianie ubytków w drewnie

Po wykonaniu tej czynności nadchodzi czas na uzupełnienie widocznych ubytków i zadrapań, które mogłyby zostać widoczne nawet po renowacji. Zatuszuj wgłębienia wypełniaczem do drewna. Dzięki temu konserwowana powierzchnia stanie się gładka, co ułatwi dalsze prace i poprawi ich ostateczny efekt.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

3. Ścieranie warstwy wierzchniej

Kolejnym, niezwykle istotnym etapem przed rozpoczęciem malowania jest przygotowanie podłoża. Aby ułatwić i przyspieszyć nakładanie odpowiedniego produktu odświeżającego wygląd schodów, należy usunąć łuszczące się warstwy zszarzałego drewna oraz resztek poprzedniej powłoki lakierowanej. Do wykonania tego zadania najlepiej nada się gruboziarnisty papier ścierny.

4. Wybór preparatu do malowania

Kiedy schody są już gotowe, można wreszcie przejść do malowania. Pamiętaj, żeby dobrać preparat odpowiedni do intensywności użytkowania, rodzaju drewna i pożądanego efektu. Jeśli zdecydujesz się na bezbarwny preparat do renowacji, wyesponujesz naturalny wygląd drewna i podkreślisz jego unikalne usłojenie. Preparaty zmieniające barwę powierzchni nadadzą jej zupełnie nowego charakteru.

5. Malowanie drewnianych schodów

Aby poprawić wytrzymałość nowej powłoki i zapewnić jej lepsze przywieranie do schodów, przed nałożeniem warstwy wierzchniej warto zastosować farbę podkładową. Malować należy w kierunku zgodnym z ułożeniem słojów. Rozpocznij od górnych stopni, a następnie schodź w dół. Aby schody dobrze wyglądały, nałóż co najmniej dwie warstwy specyfiku. Odnowione w ten sposób stopnie zyskają świeży wygląd i na nowo udekorują Twoje wnętrze.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?