Schody do piwnicy to ten rodzaj konstrukcji w budynku, z której korzystamy okazjonalnie i najczęściej wyłącznie we własnym zakresie. W efekcie nie przywiązujemy zbyt dużej wagi ani do ich estetyki, ani do wygody użytkowania. Ale i one rządzą się swoimi prawami. O czym pamiętać, wykonując zejście do piwnicy?

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Rodzaj schodów

W przypadku zejścia do piwnicy stosuje się zazwyczaj schody jednobiegowe. Oczywiście, ostateczny wybór uzależniony jest od różnicy pomiędzy poziomami. Zgodnie z prawem budowlanym jeden bieg nie może bowiem liczyć więcej niż 18 stopni, a w przypadku schodów, po których nosi się znaczne ciężary, liczba ta powinna być jeszcze mniejsza.

Rodzaj materiału

Zważywszy na fakt, że ze schodów do piwnicy najczęściej nikt oprócz nas nie korzysta, wykonujemy je minimalnym nakładem środków. Do najpopularniejszych materiałów należy beton oraz metal. Przemawia za nimi jednak nie tylko cena, ale też trwałość i odporność na wilgoć, która w piwnicy jest dość wysoka.

Wysokość i szerokość stopnia

W przypadku schodów do piwnicy zasady dotyczące wysokości i szerokości stopni są znaczniej mniej restrykcyjne niż w przypadku schodów w budynku użyteczności publicznej czy domu jednorodzinnego. Oczywiście zasady bezpieczeństwa są nie mniej istotne, ale wygoda użytkowania – zważywszy na znacznie mniejszą częstotliwość użytkowania – nie musi być już tak duża.

W efekcie o ile w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej wysokość stopnia nie może przekraczać 16 cm, a w budynkach jednorodzinnych 19 cm, o tyle w przypadku schodów do piwnicy wysokość może wynosić do 20 cm.

Szerokość stopnia uzależniona jest od jego wysokości, i odwrotnie. Wielkości te muszą być dostosowane do długości kroku ludzkiego, który wynosi ok. 60 – 65 cm.

Jeśli znamy wysokość stopnia, jego szerokość obliczamy z wzoru:

2h + s = 60-65 cm, gdzie h oznacza wysokość stopnia, z kolei s jego szerokość

Szerokość biegu

Sprawa ostatnia to szerokość biegu. Zgodnie z wytycznymi powinna ona wynosić co najmniej 90 cm. Dla porównania: w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych jest to 70 cm, w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych – 90 cm, z kolei w budynkach przemysłowych 120 cm.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?