Drewno to obecnie najpopularniejszy materiał, zarówno jeśli chodzi o wykańczanie schodów, jak i ich produkcję od zera. Jest niezwykle trwałe, łatwe w obróbce, pasuje do wnętrz klasycznych i nowoczesnych, a do tego pięknie prezentuje się przez długie lata. Jeśli jednak zastanawiasz się nad tym, czy lepiej wybrać schody samonośne z drewna czy też schody drewniane na bazie betonowej, musisz rozważyć kilka kwestii. Znaczenie będą miały przede wszystkim przestrzeń, jaką dysponujesz oraz budżet, który możesz na schody przeznaczyć.

Schody drewniane samonośne

Schody drewniane samonośne zazwyczaj można zamontować zarówno na etapie budowy, jak i po jej zakończeniu – gdy oba łączone poziomy są już wykończone. Takie rozwiązanie to dla osób, które nie do końca jeszcze wiedzą, jak chcą urządzić dom, bardzo duże ułatwienie. Tylko w niektórych przypadkach (schody półkowe, których konstrukcja ukryta jest w ścianie) montaż należy przewidzieć na etapie projektowania domu i we wczesnej fazie jego budowy. Nie zawsze też mocowanie określonego rodzaju schodów okazuje się możliwe – schody bolcowe wymagają bowiem stabilnych ścian z cegieł.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

 

Niewątpliwą zaletą schodów samonośnych jest ich estetyka. Do wyboru mamy kilkanaście konstrukcji, kształtów oraz rodzajów drewna, co pozwala idealnie dopasować schody do aranżacji wnętrz i sprawia, że są one nie tylko funkcjonalną konstrukcją, ale też efektowną ozdobą.

Schody samonośne prezentują się bardzo lekko i sprawdzają się w budynkach, w których dysponujemy niewielką powierzchnią. Najmniej miejsca zajmują schody kręte mocowane do słupa.

Schody samonośne znakomicie sprawdzają się jako schody strychowe, a ich montaż jest bardzo szybki – zajmuje zaledwie kilka godzin.

 

Schody drewniane na betonowej podstawie

Montaż schodów samonośnych nie zawsze jest możliwy. W starszych budynkach mieszkalnych wewnętrzne klatki schodowe z betonowymi schodami cieszyły się bowiem bardzo dużą popularnością. W takim wypadku wykończenie schodów drewnem pozwala poprawić ich estetykę a także funkcjonalność, np. wprowadzić drewniane barierki.

Jeśli schody robimy od zera, te na betonowej podstawie zajmą znacznie większą przestrzeń. Ich niewątpliwymi atutami będzie jednak bardzo duża wytrzymałość, którą gwarantują solidna betonowa baza i drewniana okładzina z wysokogatunkowego drewna. Schody drewniane na betonie są także rozwiązaniem znacznie tańszym, choć oczywiście ich ostateczna cena zależy od rodzaju zastosowanego drewna i powierzchni, jaką trzeba wykończyć.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?