Schody wewnętrzne są przemierzane wiele razy w ciągu dnia, przez wszystkich domowników i gości – od ruchliwych kilkulatków po seniorów o ograniczonych zdolnościach ruchowych. Przed montażem należy dokładnie je wymierzyć, by zapewnić użytkownikom maksymalną ergonomię i wygodę. Prawidłowe wymiary schodów są precyzyjnie sformułowane w ramach przepisów techniczno-budowlanych.

Szczegółowe wymiary schodów

Optymalna wysokość stopni to 14-19 cm – im niższe, tym wygodniejsze. Wyższe schody wymuszają wysokie podnoszenie nóg, co zmienia marsz w uciążliwą wspinaczkę i może sprawiać problemy dzieciom lub osobom o ograniczonej sprawności.

Głębokość stopnia powinna być na tyle duża, by każdy mógł swobodnie postawić całą stopę na jego powierzchni. Wystarczająca jest tu wartość 29-30 cm.

Minimalna szerokość stopnia, umożliwiająca wygodny marsz jednej osoby, to 80 cm. Jeśli schody są często uczęszczane i chcemy, by mogły się na nich swobodnie wyminąć 2 osoby, zwiększamy szerokość co najmniej do 110 cm.

Aby wygodnie korzystać ze schodów, należy zapewnić także wystarczającą przestrzeń na klatce schodowej. Wysokość od każdego ze stopni do sufitu powinna wynosić co najmniej 205 cm – dzięki temu użytkownicy nie będą musieli się schylać i unikną przypadkowych uderzeń w głowę.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

O czym jeszcze należy pamiętać?

W jednym biegu montuje się 3-18 stopni. W przypadku dłuższych schodów, po osiemnastym stopniu należy zastosować tzw. spocznik – większą powierzchnię, na której można wygodnie przystanąć i odetchnąć. Zaleca się ponadto stosowanie nieparzystej liczby stopni w jednym biegu. Dlaczego? Zdecydowana większość osób stawia pierwszy krok nogą dominującą. Przy nieparzystej liczbie schodów ta sama stopa wchodzi na płaską przestrzeń, bez nieprzyjemnego efektu “tąpnięcia”. Każdy stopień musi mieć jednakową wysokość – w przeciwnym razie trudno o płynne pokonanie schodów i częściej zdarzają się potknięcia.

Jak sprawdzić, czy schody są poprawnie wymierzone?

Wygodne schody muszą być dostosowane do długości kroku człowieka. U mężczyzn wynosi ona przeciętnie 70 cm, u kobiet – 62 cm. Na tej podstawie obliczono średnią długość kroku: 60-65 cm. Wartość ta jest punktem wyjścia dla podstawowej zasady konstrukcji schodów, wyrażonej za pomocą wzoru:

 

2 x h + s = 60-65 cm

h – wysokość stopnia

s – głębokość stopnia

 

Aby sprawdzić funkcjonalność naszych schodów, wystarczy podstawić ich wymiary do powyższego wzoru i obliczyć wynik. Jeśli rezultat nie mieści się w przedziale 60-65 cm, należy zastanowić się nad korektą szerokości lub głębokości stopni.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?