W zależności od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań, możemy dla Państwa wykonać schody drewniane z różnorodnych gatunków, w najmodniejszych odcieniach, zgodnych ze współczesnymi trendami wnętrzarskimi. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszą rozbudowaną ofertą kolorystyczną i materiałową!

Drewno bukowe

Naturalny kolor buku komponuje się wyjątkowo dobrze z minimalistycznymi wnętrzami (styl skandynawski, japoński itp.) oraz chłodnymi kolorami ścian i akcesoriów, stanowiąc doskonałą bazę pod większość najmodniejszych stylów wnętrzarskich. Buczyna nie jest odpowiednim materiałem wykończeniowym dla biegów, które będą często użytkowane przez osoby w twardym obuwiu – na powierzchni szybko mogą pojawić się nieestetyczne przetarcia. Aby zachować jednolitą kolorystykę stopni, warto na bieżąco je konserwować przy wykorzystaniu odpowiednich lakierów.

Drewno sosnowe

Sosny młode charakteryzują się bardzo jasnym drewnem o widocznych słojach; schody z tego tworzywa świetnie prezentują się w mniejszych pomieszczeniach, nie przytłaczając optycznie całej aranżacji. Drewno sosnowe ciemnieje z wiekiem, przybierając coraz cieplejszy odcień.

Drewno jesionowe

Schody jesionowe charakteryzują się ciepłym, eleganckim odcieniem oraz wysoką odpornością na działanie wilgoci. Wysoka twardość zapewnia niezwykłą trwałość biegów niezależnie od stopnia ich użytkowania, a łatwość obróbki gwarantuje wykonanie na wymiar nawet najbardziej fantazyjnych konstrukcji. Ze względu na ciepłą barwę jesion świetnie komponuje się z okuciami w złotym lub miedzianym kolorze, wikliną, bambusem czy tekstyliami w beżowo-brązowej tonacji.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Bejcowanie, malowanie czy olejowanie?

Naturalny kolor desek podkreślimy stosując ochronne ekologiczne oleje. Zabieg ten zdecydowanie zwiększy trwałość drewna, zabezpieczy je przed uszkodzeniami i nada im estetycznego połysku. Ze względu na zróżnicowane zagrożenia wynikające ze zmienności pór roku (piach latem, ciężkie buty zimą) zalecane jest powtarzanie zabiegu co 6 miesięcy.

Bejcowanie to proces opierający się na trwałej impregnacji drewna, podkreślający naturalny wygląd jego słoi. Barwnik wnika w strukturę desek, zmieniając odcień stolarki i konserwując na okres 4 lat, po upływie których powtarzamy zabieg. Każdy z gatunków drewna na schody może zostać odpowiednio wybarwiony, tak aby jak najlepiej pasował do założeń naszej koncepcji.

Opcjonalnym rozwiązaniem jest pokrycie desek farbą do drewna, która nada naszym schodom dowolny kolor. Pewnym mankamentem tej metody jest ukrycie naturalnych słojów drewna, skutkujące nieco sztucznym efektem. Rozwiązanie jest wskazane przy renowacji trwale przebarwionych stopni na starych klatkach schodowych; malowanie jest także skutecznym środkiem wykończenia supermodnych schodów białych. Aby utrzymać estetykę schodów, malowania powierzchnia musi zostać dodatkowo zabezpieczona preparatami pielęgnacyjno-ochronnymi.

Kontrast czy harmonia?

Istnieje przynajmniej kilka szkół dopasowania koloru schodów do pozostałych elementów stolarki. Część osób uważa za stosowne harmonijne dopasowanie odcienia schodów do koloru podłogi – szczególnie w sytuacji, gdy klatka schodowa znajduje się w widocznym miejscu. Z drugiej strony, we wnętrzach coraz częściej pojawia się kontrastowe zestawienie jasnej podłogi i niemal brązowego biegu, szczególnie chętnie wykorzystywane przy budowie schodów półkowych. W przypadku tego typu konstrukcji warto zgrać odcień konstrukcji z kolorem drzwi oraz okien.

Niezalecane jest natomiast przytłaczające połączenie ciemnego koloru schodów, drzwi oraz podłogi, które – szczególnie w ciasnych mieszkaniach o małej ilości okien – optycznie zmniejsza lokum. Funkcjonuje również pogląd mówiący o zgraniu koloru podłogi i klatki schodowej, przy czym stopnie powinny być w nieco jaśniejszej bądź ciemniejszej tonacji. Możemy także modyfikować kolory w obrębie stopni, detali, podstopni, balustrad czy tralek.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?