Styl skandynawski na dobre zdominował rynek wnętrzarski. Stonowane kolory, funkcjonalne przestrzenie oraz naturalne oświetlenie podbiły serca milionów osób, stając się synonimem dobrego smaku. Poznaj podstawowe założenia konstrukcji drewnianych schodów skandynawskich i przekonaj się, czy pasują do Twojego domu!

Oszczędność i prostota form

Estetyka scandi zalicza się do stylów minimalistycznych, stroniących od nadmiaru wyrazistych detali. Dzięki ściśle sprecyzowanym założeniom wprowadza do mieszkania ład i harmonię, których nie należy zakłócać zbyt ciężką konstrukcją biegów.

W przypadku większych przestrzeni najlepiej sprawdzą się schody dwubiegowe, oddzielone w połowie wysokości podestem. Jeśli nie możesz pochwalić się dużym metrażem, postaw na pozbawione podstopnic schody jednobiegowe, które mogą stać samodzielnie bądź wspierać się na ścianie.

Możliwa jest również całkowita rezygnacja z balustrady, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy uwzględnić wygodę codziennego użytkowania. Przestrzeń pod schodami możesz dodatkowo zagospodarować jako garderobę, biblioteczkę lub miejsce pracy.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Światło przede wszystkim

Jasna kolorystyka klatki schodowej spełnia funkcję doświetlającą, rekompensując małą powierzchnię okien lub ich brak. Zgodnie z założeniami stylu skandynawskiego, im więcej naturalnego światła dociera do naszego biegu, tym ciemniejsze kolory możemy wybrać. Opcjonalnym rozwiązaniem jest połączenie kontrastowe. W nowoczesnych wnętrzach szczególnie efektownie prezentuje się odwrócenie barw i zestawienie białych schodów ze ścianami pokrytymi ciemną, dębową deską. Ciekawą alternatywą dla jasnego tynku jest też pomalowanie cegły na ten sam kolor.

Bezpieczeństwo biegu osłoniętego przynajmniej jedną ścianą bez okien zwiększymy montując oświetlenie LEDowe. Lampki umieszcza się pod stopniami, w przyległej do ścianie poręczy lub bezpośrednio na niej. Oświetlenie LED podnosi wygodę poruszania się po zmroku, a co więcej, pięknie akcentują blask lakierowanego drewna. Dodatkową zaletą jest oszczędność energii: LEDy działają do 10 razy dłużej niż żarówki halogenowe i aż 25 razy dłużej w porównaniu do żarówek tradycyjnych.

Materiały schodów drewnianych

Schody w stylu skandynawskim to propozycja dla osób lubiących proste i ponadczasowe rozwiązania. Konstrukcje urzekają naturalnością i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Projektanci chętnie wykorzystują tu drewno – przede wszystkim dąb, buk oraz jesion – w niektórych aranżacjach łącząc je z przejrzystym szkłem i stalowymi akcentami.

Skandynawska paleta barw

Przy wyborze kolorystyki kierujemy się zasadą dostarczenia dużej ilości światła do pomieszczeń. Najłatwiej osiągnąć ten efekt, stosując biele, beże i szarości. Miłośnicy kontrastowych połączeń zamontują na jasnych schodach brązowe lub czarne balustrady o ażurowej konstrukcji. Równie często wykorzystywane są balustrady szklane: transparentne tworzywo nada optycznej lekkości stromemu biegowi, zachowując jednocześnie odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dzięki optycznej grze kolorów nawet najciemniejsza klatka schodowa będzie sprawiała wrażenie przestronnej.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?