Schody z drewna charakteryzują się niezwykłą elegancją, ciepłem i urokiem. Szerokie możliwości konserwacyjne gwarantują ich bezproblemowe użytkowanie przez długie lata. Możemy je również unowocześnić, łącząc drewno z tworzywami różnego typu, zawsze pamiętając jednak o zastosowaniu ich w odpowiedni sposób. Czytaj dalej, a dowiesz się, co i jak łączyć z drewnem!

Schody drewniane – podstawowe ograniczenia

Po pierwsze i najważniejsze: drewno stosowane do produkcji schodów jest miękkie, a intensywność użytkowania i poziom wilgotności w mieszkaniu wpływają na jego strukturę. W kontakcie z wodą drewno pęcznieje, a przy zbyt dużym nacisku może się odginać. Elastyczność drewna nie sprzyja zestawieniom z innymi typami wykończeń. Komplementarne tworzywa najlepiej wprowadzać na wysokości podstopni, policzków bądź balustrad, a przy pomiarach i montażu uwzględnić ewentualne przyszłe odkształcenia drewna.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Łączenie materiałów podstopni

Schody wykonane wyłącznie z drewna nie nadają się do klejenia, dlatego łączone podstopnie stosuje się tylko przy schodach betonowych lub żelbetonowych o drewnianych trepach. Podstopnie możemy pokryć płytkami, matowym szkłem lub wygipsować i pomalować (opcjonalnie pokryć wielobarwnym tynkiem żywicznym). Trepy powinny wówczas nieco wystawać, osłaniając podstopnie przed uderzeniami nogą czy butem. Noski stopni doskonale zamaskują górną szparę pomiędzy dwoma różnymi tworzywami. Dolną szparę możemy zabezpieczyć kitem lub elastyczną listwą. Połączenie dwóch różnych materiałów nada naszym schodom lekkości.

Łączenie materiałów policzków

Zastosowanie drewnianych policzków schodowych optycznie złagodzi metalową konstrukcję i doda jej lekkości. Aby zachować pożądany efekt, odradzamy w tym przypadku montaż podstopni. Policzki malujemy na dowolny kolor; ciekawym rozwiązaniem będzie tu także dodanie balustrady ze szkła, drewna czy metalu. Taka aranżacja doskonale sprawdzi się w nowoczesnych mieszkaniach.

Łączenie materiałów balustrad

Najwięcej możliwości niesie ze sobą łączenie materiałów w konstrukcji balustrad. Poręcz może być wykonana w całości z artystycznie giętego bądź laserowo wycinanego metalu w dowolnym kolorze – szczególnie efektownie prezentują się tu odcienie zbliżone do czewni. Drewniana rama może zostać wyposażona również w metalowe tralki i relingi, które wyjątkowo korzystnie współgrają z drewnem w odcieniu mahoniu, mocnym brązie czy ciemnej czerwieni. Delikatne jasne schody zyskają nowe oblicze po wstawieniu w balustrady transparentnych szklanych płyt. To także świetny sposób na optyczne powiększenie i dostarczenie światła do małej, dwu- lub trzybiegowej klatki schodowej.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?