Schody to inwestycja, która ma nam służyć przez długie lata. Właśnie dlatego do podjęcia decyzji dotyczącej ich konstrukcji i kształtu warto dobrze się przygotować. Zanim rozpoczniesz przeglądanie informacji dostępnych online oraz zadzwonisz do firmy produkującej schody zapoznaj się z najważniejszymi terminami. Dziś omówimy elementy, z jakich zbudowane są schody.

 

Element nośny, czyli konstrukcja schodów. To ta część, do której montowane są stopnie, ewentualnie balustrady. Może być ona wykonana ze stali lub drewna. Do najczęściej stosowanych konstrukcji należą: policzkowa, policzkowo-sztycowa, wspornikowa, dywanowa.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Bieg to po prostu szereg stopni połączonych ze sobą. W zależności od przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania oraz różnicy pomiędzy poziomami, które trzeba skomunikować, możemy mówić o schodach jednobiegowych, dwubiegowych i trzybiegowych.

Stopień może składać się z samej stopnicy, czyli części, na której stawiamy stopę (wówczas pomiędzy poszczególnymi stopniami występują wolne przestrzenie) lub też ze stopnicy i prostopadłej do niej podstopnicy (wówczas stopnie są zabudowane).

Spocznik, czyli podest to element montowany pomiędzy biegami, pozwalający na zatrzymanie się czy zmianę kierunku biegu schodów. Zgodnie z prawem budowlanym, zastosowanie spocznika jest konieczne, gdy ilość stopni jest większa niż 18.

Balustrada to element montowany po zewnętrznej stronie schodów, zapewniający bezpieczeństwo podczas schodzenia i wchodzenia. Może być wykonana z drewna, szkła lub żelaza.

 

Poręcz, zwana też pochwytem, to poziomy element balustrady, za który trzymamy się wchodząc po schodach lub z nich schodząc.

Tralka to pionowy element balustrady, którego zadaniem jest podtrzymanie poręczy. Najczęściej występuje w schodach wykonywanych w całości z drewna i ma postać ozdobnego słupka.

Słupek – tak określa się szerszą, nieco wyższą od poręczy tralkę, która znajduje się na początku i końcu balustrady.

Policzek lub wanga to element nośny stosowany w schodach o konstrukcji policzkowej. Ma postać belki umieszczanej zwykle zarówno od strony ściany (policzki otwarte, grzebieniowate) jak i od strony zewnętrznej (policzki zabudowane).

 

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?