W budynkach o niewielkim metrażu, schody muszą być nie tylko funkcjonalne, bezpieczne i efektowne, ale też zamontowane w taki sposób, by zajmowały jak najmniej przestrzeni. Które rozwiązanie sprawdzi się w takim wypadku najlepiej?

 Schody spiralne

Najpopularniejszym rozwiązaniem są schody spiralne. Nie tylko zajmują one niewiele przestrzeni, ale też prezentują się bardzo fantazyjnie. W modelu tym funkcję nośną spełnia centralny słup, z którego”wychodzą” stopnie. Ich kształt, w zależności od estetycznych upodobań, może mieć formę trapezu, trójkąta, koła, prostokąta czy kwadratu.

Takie rozwiązanie ma jednak i swoje minusy. Niewielkie stopnie o nietypowym kształcie wymagają większej uwagi podczas schodzenia.

Rada: Do schodów spiralnych idealnie będzie pasowała nowoczesna metalowa poręcz z drewnianym pochwytem.

schody okrągłe

 

Schody kacze

W domach o małym metrażu idealnie sprawdzą się również schody kacze. Są one znacznie węższe od schodów tradycyjnych i w porównaniu z nimi zdecydowanie bardziej strzeliste. W efekcie niekiedy przypominają solidną, nietypową drabinę. Co wyróżnia ten rodzaj schodów?

Odpowiednio wyprofilowane i ułożone naprzemiennie stopnie, które nie tylko minimalizują zajmowaną przez schody przestrzeń, ale też prezentują się bardzo oryginalnie. Ich wielkość dopasowana jest do rozmiaru stopy, dzięki czemu chodzi się po nich wygodnie i pewnie.

Rada: W pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr można zastosować schody kacze o konstrukcji spiralnej.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Schody policzkowe

Jeśli zależy nam na rozwiązaniu solidnym i efektownym, bardzo dobrym rozwiązaniem będą schody policzkowe. Funkcję nośną pełnią tutaj dwa policzki, czyli boczne belki, w których umieszczane są stopnie i podstopnice. Takie rozwiązanie daje szerokie możliwości aranżacyjne, gdyż stopnie policzkowe można poprowadzić przy ścianie, nadać im formę spirali lub wprowadzić do nich stopnie zabiegowe.

 

schody policzkowe

 

Schody z jednym zabiegiem

Jeśli zależy nam na prostym i eleganckim rozwiązaniu, a schody mogą zostać poprowadzone przy ścianie,warto pokusić się o schody z jednym zabiegiem, w których stopnie montowane są do ściany. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że wszystkie schody są tej samej wielkości, a ich szerokość pozostaje niezmienna. Gwarantuje to pewne i bezpieczne poruszanie się, zwiększając komfort codziennego użytkowania.

Rada: W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzą się poręcze szklane i metalowe, w tradycyjnych lepszym rozwiązaniem będzie drewno.

Schody dwubiegowe

Niewielki metraż nie zawsze musi wykluczać możliwość zamontowania schodów dwubiegowych. Wszystko zależy od aranżacji przestrzeni i tego, jak bardzo chcemy ukryć prowadzące na piętro schody. W tym wypadku istotne jest to, jak wykorzystamy przestrzeń pod górnym zbiegiem. Powstała pod schodami wnęka idealnie sprawdzi się w roli spiżarki lub schowka.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?