Belka nośna, policzek, wspornik, bolec… Podejmując decyzję dotyczącą rodzaju schodów można natrafić na gąszcz specjalistycznych terminów. Te wymienione na wstępie odnoszą się do konstrukcji schodów, czyli zastosowanego w danym rozwiązaniu elementu nośnego. Co masz do wyboru?

Schody policzkowe

W schodach o konstrukcji policzkowej stopnie są umieszczone w drewnianych policzkach nośnych. Biegną one po obu stronach biegu i równolegle do niego. W zależności od etapu, na jakim projektuje się schody (w momencie stawiania ścian, po zakończeniu budowy) belka policzkowa znajdująca się od strony ściany może być w nią wbudowana lub do niej przylegać. Policzek zewnętrzny może mieć formę niezbyt szerokiej belki lub stanowić część masywnej, zabudowanej na całej szerokości balustrady.

Schody policzkowe to idealne rozwiązanie w przypadku schodów montowanych w pomieszczeniach otwartych. Ze względu na swój efektowny wygląd stanowią ozdobę każdego salonu.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

 

O czym pamiętać wybierając schody policzkowe?

Schody policzkowe świetnie sprawdzają się przy większych obciążeniach. Są solidne i bardzo stabilne. Mogą być wykonane z różnych rodzajów materiału, dzięki czemu łatwo można je dopasować do aranżacji wnętrz. Co ważne, ich montaż nie wymaga podjęcia decyzji na etapie stawiania ścian budynku.

Schody policzkowo-grzebieniowe i policzkowo-sztycowe

Konstrukcja policzkowa może zostać zmodyfikowana na kilka sposobów. W schodach grzebieniowych policzki są dużo subtelniejsze i bardziej fantazyjne. Zarówno z zewnątrz jak i od strony ściany mają kształt grzebienia, na którym opierają się stopnie. W konstrukcji sztycowej od strony ściany zostaje zastosowany tradycyjny policzek, z kolei od strony barierki stopnie połączone są metalowymi szpilkami, które biegną aż do poręczy.

Schody policzkowo grzebieniowe

O czym pamiętać?

Zarówno schody grzebieniowe jak i sztycowe mają dać określony efekt przestrzenny, toteż stosowanie w nich podstopnic jest niewskazane. I ze względów estetycznych, i ze względu na konstrukcyjne utrudnienia.

Schody spiralne

W schodach spiralnych elementem nośnym jest centralnie umieszczony słup. Każdy stopień mocowany jest tutaj osobno i jednostronnie.

Konstrukcja ta idealnie sprawdza się w miejscach, gdzie nie ma zbyt dużo przestrzeni. Jest lekka, ażurowa, może być wykorzystana zarówno w aranżacjach nowoczesnych jak i tradycyjnych.

O czym pamiętać?

Jednostronne mocowanie stopni sprawia, że ich długość nie może przekraczać 120 cm.

 

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?