Spocznik to pozioma powierzchnia, dzieląca biegi schodowe. Jak sama nazwa wskazuje, element ten umożliwia odpoczynek w trakcie korzystania ze schodów. Drugą funkcją spocznika jest zapewnienie dojścia do poszczególnych pomieszczeń. Co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć?

Spocznik – funkcjonalność

Wchodząc po schodach, zużywamy zazwyczaj aż siedem razy więcej energii, niż idąc po płaskim terenie. Nic więc dziwnego, że – ze względu na wygodę wieloletniego użytkowania – w jednym biegu schodowym umieszcza się standardowo od 10 do 17 schodów, ustawionych pod kątem 30o. Najbardziej powszechnym sposobem praktycznego rozdzielenia poszczególnych biegów jest właśnie montaż spocznika międzybiegowego.

Podest zapewnia wystarczającą ilość miejsca, by odpocząć w trakcie wchodzenia po schodach oraz wygodnie dojść do pomieszczeń. Spocznik pełni również rolę użytkową, umożliwiając transport ciężkich przedmiotów na wyższe piętra i zmniejszając szkodliwość ewentualnego upadku.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

 

Spocznik – w jaki sposób go dopasować?

W przypadku schodów prostych szerokość spocznika musi odpowiadać szerokości stopnia (a więc co najmniej 80 cm). Długość z kolei powinna odpowiadać wygodnej dla nas wielokrotności średniego kroku osoby dorosłej (63 cm), do której dodajemy szerokość jednego stopnia. Schody łamane pod kątem prostym lub powrotne wymagają spocznika o szerokości większej bądź równiej szerokości stopnia.

W przypadku spocznika na piętrze należy doliczyć dodatkowe 20 cm przestrzeni, jednak dla zachowania większego komfortu użytkowego stosuje się zazwyczaj spoczniki o znacznie większych rozmiarach. Jeżeli w pomieszczeniu będzie manewrował wózek inwalidzki, warto rozważyć spoczniki o szerokości 150 cm.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

Skrzydło drzwiowe a spocznik

Otwarte skrzydła drzwiowe nie mogą zajmować powierzchni spocznika. Jeśli w bezpośrednim otoczeniu spocznika znajdują się drzwi otwierane w kierunku klatki schodowej, trzeba uwzględnić w projekcie odpowiednio większą przestrzeń.
  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?