Tralka to jeden z tych elementów, które decydują o wyglądzie schodów. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać i wnętrz, w jakich montowane będą schody, tralki mogę być bardzo proste i delikatne lub ciężkie i finezyjnie rzeźbione. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Tralki – materiał

Tralka to pionowy element, który podtrzymuje poręcz i łączy ją ze schodem lub podłogą. Ma postać profilowanego słupka z drewna, kamienia (najczęściej marmuru, alabastru lub betonu) czy metalu (może to być mosiądz lub stal). W przypadku schodów drewnianych najczęściej stosuje się tralki z tego samego materiału, choć niekonieczne tego samego gatunku. Stopnie, jako element intensywnie użytkowany, wymagają bowiem zastosowania twardszego drewna, które wolniej ulega ścieraniu. W przypadku schodów nowoczesnych jako alternatywę można zastosować tralki metalowe lub metalowo-drewniane.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Budowa tralki

W wersji bardzo tradycyjnej tralka składa się z bazy i dwóch dzbanuszków, zwanych też lalkami, w górnej części zwieńczonych plintą. Zakończenia tralek najczęściej mają postać kwadratu lub walca.

Tralki – wymiary

Zważywszy na fakt, że wysokość balustrady powinna wynosić co najmniej 90 cm, tralki standardowo robi się właśnie w takich rozmiarach, ewentualnie jeszcze wyższe, np. 97-centymetrowe.

Ilość tralek montowanych na schodach zależy od ich szerokości. Generalnie przyjmuje się jednak, że przy stopniu węższym niż 24 cm stawiamy jedną tralkę na stopnicę, a jeśli stopień ma więcej niż 24 cm tralki powinny być dwie. Jeśli balustradę montujemy na równym podłożu, na jednym metrze kwadratowym powinniśmy zamocować 7 sztuk tralek.

Odległości pomiędzy poszczególnymi tralkami zależą od różnych czynników, m.in. od tego, w jakim budynku zamontowane są schody a także od ich konstrukcji. Przyjmuje się jednak, że ta odległość powinna wynosić nie więcej niż 12 cm. Warto trzymać się tych wytycznych, gdyż tralki w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci i nie powinno być żadnej możliwości, by dziecko przecisnęło przez otwór swoją głowę.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?