Jaką przestrzeń należy uwzględnić, gdy myślimy o schodach w domu? Jakie wymiary powinny mieć schody, by domownicy mogli poruszać się po nich komfortowo i bezpiecznie? Dziś mówimy o wymiarach schodów.

Mówiąc o wymiarach schodów wewnętrznych pod uwagę należy wziąć kilka aspektów: szerokość biegu, szerokość użytkową stopnia, wysokość stopnia oraz kąt nachylenia biegu. To od nich zależy przede wszystkim wygoda użytkowania danych schodów. Kolejne elementy to: wysokość balustrady oraz wysokość stropu nad schodami. Oczywiście, odróżnić należy wymiary obowiązkowe, określone przez prawo budowlane od wymiarów podyktowanych wygodą użytkowania. Co więcej, należy pamiętać, że schody do budynków mieszkalnych rządzą się zupełnie innymi prawami niż te w budynkach użyteczności publicznej czy choćby w hotelach.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Szerokość biegu

W domach jednorodzinnych wystarczy jeśli szerokość biegu czy też długość stopnia będzie wynosiła 80 cm. Oczywiście im jest ona większa, tym schody są wygodniejsze.

Należy przy tym pamiętać, że wymiary te odnoszą się do sytuacji, w której po schodach porusza się jedna osoba. Jeśli chcemy, by na stopniu mogły znajdować się równocześnie dwie osoby lub więcej, trzeba odpowiednio zwiększyć szerokość biegu, zgodnie z wzorem 60 x n, gdzie n to liczba osób.

Wysokość stopni

W przypadku domów jednorodzinnych wysokość stopnia nie może przekraczać 19 cm. Jeśli schody mają być bardzo wygodne wartość ta nie powinna wynosić więcej niż 17 cm. Wymogi dotyczące schodów w budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej są jeszcze bardziej restrykcyjne i mówią o 16 cm.

Wysokość stopni schodów

Szerokość użytkowa stopnia

Szerokość stopnia wyznacza się z wzoru: s = 60/65 – 2h, gdzie s to szerokość stopnia, a h wysokość podnóżka. Wartość ta waha się zatem w granicach 25 do 32 cm, przy czym im jest ona większa, tym schody są wygodniejsze.

Ilość stopni w biegu

Duży wpływ na wygodę użytkowania ma również ilość stopni znajdujących się w jednym biegu. W domach jednorodzinnych może być ich maksymalnie 18. Oczywiście, im jest ich mniej, tym schody wygodniejsze. Jeśli wysokość pomiędzy poziomami wymaga większej ilości stopni, konieczne jest wprowadzenie spocznika.

Wysokość balustrady

Wysokość balustrady jest uzależniona od wysokości budynku i musi wynosić co najmniej 90 cm.

Wysokość do stropu

Odległość od stopni lub spocznika do stropu wynosi co najmniej 2 metry.

Kąt nachylenia biegu

Kolejna sprawa to kąt nachylenia pomiędzy poszczególnymi stopniami. Pod tym względem możemy wyróżnić :

  • schody łagodne – 30 stopni
  • normalne – 35 stopni
  • strome – 45
  • drabiniaste – 75.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

 

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?