Schody wewnętrzne, w szczególności te znajdujące się w przestrzeni otwartej, odgrywają w budynku nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Warto zatem dokładnie przemyśleć, w jaki sposób i przy użyciu jakich materiałów je wykończymy. W czym możemy wybierać?

Rodzaj materiału wykończeniowego zależy od szeregu czynników: kształtu i biegu schodów, kolorystyki wnętrz, rodzaju podłogi w pomieszczeniach, do których schody bezpośrednio prowadzą i oczywiście budżetu. Warto również pamiętać o względach praktycznych, a zatem stopnie okładać materiałem, który nie będzie śliski, z kolei podstopnice czymś odpornym na uderzenia.

Schody drewniane na beton

Drewno

To najpopularniejszy rodzaj materiału wykończeniowego w przypadku schodów wewnętrznych. Trudno się jednak dziwić. Drewno jest bardzo trwałe, można je odnawiać, daje uczucie ciepła i prezentuje się niezwykle elegancko. Co więcej, jest stosunkowo łatwe w obróbce, co pozwala bez problemu dopasować je do wielkości schodów.

Jeśli brać pod uwagę gatunek, najlepiej sprawdzi się drewno twarde, takie jak dąb czy buk. Coraz większą popularnością cieszą się również drewna egzotyczne, np. merbau. Jedynie w przypadku podstopnic można zastosować miększe gatunki iglaste, np. sosnę czy świerk.

Kamień

Kamień znakomicie będzie się prezentował w dużych, nowoczesnych budynkach. Jego zaletą jest niezwykła trwałość, a także efektowny wygląd. Do okładania schodów najczęściej wybiera się płyty marmurowe, granitowe i bazaltowe. Naturalny kamień po ułożeniu warto pokryć specjalnym impregnatem, by się nie odbarwiał i nie brudził.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Płytki

Płytki na schodach to rozwiązanie praktyczne i sprawdzające się w codziennym użytkowaniu. Są trwałe i bardzo łatwo się je czyści. Decydując się na ten rodzaj materiału, trzeba jednak pamiętać o jednym: płytki nie powinny być gładkie. Najlepiej wybrać modele przeznaczone do okładania schodów, gdyż posiadają one specjalne antypoślizgowe wykończenie. Jeśli jednak od zawsze marzyły nam się płytki gładkie, koniecznie musimy pamiętać o odpowiednich profilach zabezpieczających.

Farba albo wykładzina

Jeżeli nasze środki finansowe są chwilowo dość mocno ograniczone, a nie chcemy, by schody na beton negatywnie wpływały na estetykę wnętrz, możemy zdecydować się na farbę lub wykładzinę. Dobierając odpowiedni kolor, wzór i materiał, przy niewielkich kosztach możemy uzyskać naprawdę oryginalny efekt. Niestety, farba i wykładzina to rozwiązania niezbyt trwałe i prędzej czy później trzeba je odnowić lub wymienić.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?