Jeśli w budynku nie mamy zbyt wiele miejsca lub też nie chcemy łączyć poziomów nieco ciężką betonową konstrukcją czy klatką schodową, schody samonośne będą idealnym rozwiązaniem. Wyglądają lekko i efektownie, można po nich chodzić od razu po zakończeniu prac i nadać im przeróżne kształty. Decydując się na ten zakup, warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Schody samonośne nie wymagają żadnych dodatkowych prac konstrukcyjnych. Można je zamontować, gdy cały budynek, łącznie z podłogami na obu poziomach, jest już gotowy. To zresztą nie jedyne ich zalety:

•    pozwalają na prowadzenie prac adaptacyjnych budynku etapowo, np. wykończenie poddasza w dalszej przyszłości, gdyż nie trzeba ich projektować na etapie budowy domu,

•     pozwalają na zastosowanie różnych konstrukcji: spiralnych, modułowych, wspartych na słupach,

•     montuje się je bardzo szybko, bo ok. kilka godzin,

•    wyglądają bardzo efektownie i mogą stanowić ozdobę każdego budynku.

Na co zwrócić uwagę zanim zamówimy schody?

 1. Ile mamy miejsca?

Od powierzchni, jaką dysponujemy, sporo zależy. Jeśli dom jest duży, nie ma najmniejszego problemu, by bawić się z konstrukcjami. Jeśli jednak metraż nas ogranicza, warto sprawdzić, na co możemy sobie pozwolić. Schody dywanowe zajmują np. znacznie więcej miejsca niż schody policzkowe.

 2. Jakie mamy ściany?

Są konstrukcje, których montaż wymaga stabilnych ścian z cegieł lub betonu. Jeśli zatem w domu posiadasz ściany z płyt gipsowych, pamiętaj, że nie każdy rodzaj schodów samonośnych będzie możliwy do zamontowania.

3. Czy schody zapewniają bezpieczeństwo?

Schody samonośne uważane są za mniej bezpieczne niż schody żelbetowe. Prawda jest jednak taka, że wszystko zależy od tego, z jakich materiałów i w jaki sposób zostały wykonane.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

 

Materiał: Elementy konstrukcyjne schodów powinny być wykonane z najwyższej jakości drewna. Dzięki temu możemy mieć pewność, że materiał będzie trwały, stabilny i odporny na działanie czynników, takich jak wilgoć czy ciepło.

Powłoka: Schody z powłoką lakierniczą efektownie się błyszczą i łatwo je utrzymać w czystości. Równocześnie jednak są dość śliskie. W tym wypadku warto zastosować listwy antypoślizgowe.

Barierki: Schody samonośne bez barierek wyglądają nowocześnie i sprawiają, że konstrukcja wydaje się lżejsza. Jeśli jednak w domu mieszkają dzieci czy osoby starsze, warto zadbać o elementy, na których będzie można się oprzeć podczas wchodzenia czy schodzenia.

Masz dodatkowe pytania?

Mamy nadzieję, że poniższe porady okażą się przydatne. Jeżeli jednak chciałbyś wiedzieć więcej lub doprecyzować jakąś kwestie, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem także w czasie rozmowy.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?