Drewniane schody to prawdziwa ozdoba salonu i funkcjonalna konstrukcja, która ma służyć nam, naszym dzieciom i wnukom. To również inwestycja dość kosztowna. Trzeba jednak pamiętać, że zanim powstaną takie elementy jak stopnie, policzki czy barierki, drewno musi przejść długą i skomplikowaną drogę.

1. Pozyskiwanie drewna

Drewno, z którego powstają schody, musi mieć odpowiednią grubość i długość, a także twardość. Równocześnie jednak, ze względów ekologicznych, powinno być ono pozyskiwane w sposób kontrolowany. Właśnie dlatego najczęściej jest ono kupowane od leśników, którzy wiedzą, które okazy i w jakich miejscach można wyciąć bez szkody dla środowiska.

Jakie gatunki wykorzystywane są najczęściej? Do produkcji stopni, drewno twardsze: dębowe, bukowe. W przypadku takich elementów jak policzki czy barierki, można zastosować gatunki miększe, np. sosnę.

2. Przecieranie

Pnie drzew poddawane są wstępnej obróbce: cięte na elementy o odpowiedniej długości i grubości. Pierwszy z parametrów wynosi ok. 4 metrów, drugi – ok. 4 cm. Co bardzo istotne, drewno musi zostać przetarte z uwzględnieniem pewnego naddatku, gdyż w procesie suszenia jego objętość zmniejszy się.

3. Suszenie

Przetarte drewno zostaje przetransportowane do specjalnych suszarni. Tam w zależności od grubości i gatunku schnie od ok. 2 tygodni (gatunki miękkie) do ok. 2 miesięcy (dąb). W czasie zimy proces ten może się jeszcze wydłużyć. Proces suszenia jest sterowany komputerowo, co pozwala na dopasowanie parametrów do wilgotności danego gatunku.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

4. Klejenie

Suche drewno jest cięte, strugane i klejone do odpowiednich rozmiarów. Pozwala to na osiągnięcie pożądanych parametrów, w szczególności znacznej wytrzymałości.

5. Ostateczna obróbka

Zanim drewno zostanie poddane ostatecznej obróbce jest szlifowane. Potem trafia do obrabiarek, które wycinają z niego policzki, stopnie, balustrady i wszystkie potrzebne elementy. Po uzyskaniu finalnego kształtu części są ponownie szlifowane i lakierowane.

6. Montowanie

Z drewnianych elementów składane są schody: policzkowe, grzebieniowe, policzkowo-grzebieniowe czy policzkowo-sztycowe. Ich rodzaj, kształt, wielkość dobierana jest do możliwości przestrzennych oraz estetycznych upodobań klienta.

 

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?