Drewno i klasyczne wnętrza to połączenie idealne. Nigdy nie wychodzi z mody i zawsze elegancko się prezentuje. Estetyka to zresztą nie wszystko. Miłośnicy tradycji cenią drewno za jego wysoką jakość i trwałość oraz wrażenie przytulności i ciepła. I właśnie dlatego tak chętnie stosują je w swoich domach.

 

W klasycznie urządzonych wnętrzach znakomicie będą się prezentowały zarówno schody o konstrukcji lekkiej, jak również te mocno zabudowane, z bogatymi zdobieniami, które w pomieszczeniach nowoczesnych mogłyby wyglądać zbyt pretensjonalnie. Klasyczne wnętrza dają również sporą swobodę jeśli chodzi o barierki. Można bowiem zdecydować się na efektowne, rzeźbione tralki i poręcze, czyniąc ze schodów prawdziwą ozdobę i wizytówkę domu.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Za ciężko? Nie w klasycznych wnętrzach

W klasycznych wnętrzach schody nigdy nie prezentują się zbyt ciężko. Dzięki temu jedynym czynnikiem, jaki nas ogranicza przy wyborze konstrukcji, jest dostępna powierzchnia. W większych domach można zamontować schody policzkowe czy policzkowo-sztycowe, z kolei w mniejszych – schody kręte. Ogromną zaletą dobierania schodów do wnętrz klasycznych jest to, że nie trzeba się wzbraniać przed elementami, które sprawiają, że konstrukcja wygląda masywnie. Chodzi tu zarówno o wypełnianie schodów podstopniami i dodawanie podestów jak również zabudowywanie konstrukcji z boku. W domach urządzonych tradycyjnie wszystkie te elementy są jak najbardziej dozwolone.

Schody policzkowo sztycowe

W poszukiwaniu formy

O ile wnętrza nowoczesne lubią minimalizm i prostotę, o tyle we wnętrzach klasycznych sprawdzą się zarówno stopnie prostokątne, jak również te zaokrąglone. Delikatne kształty w połączeniu z jasnymi kolorami sprawiają, że wnętrza wydają się bardziej przytulne.

Zastanawiając się nad kształtem schodów, warto jednak pamiętać o jednym: klasyka jest ponadczasowa i nie lubi form nietypowych, nieregularnych, ekstrawaganckich. Jeśli zatem marzą nam się spiralne schody metalowe z trójkątnymi stopniami przypominającymi tory kolejowe, warto pomyśleć nad unowocześnieniem swoich wnętrz.

Schody policzkowe

Z rzeźbieniami

Ornamenty, rzeźbienia, ciężkie, opływowe formy – klasyczne wnętrza kochają takie rozwiązania. Dzięki temu w tradycyjnie urządzonym domu schody mogą stać się prawdziwą ozdobą i wizytówką. Najpopularniejszym rozwiązaniem będą barierki z rzeźbionymi tralkami i słupami oraz krągłymi poręczami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wybrać jednolitą balustradę i w niej wykonać płaskorzeźby. Ręcznie robione przedmioty są obecnie niezwykle modne, a ich precyzja i unikatowość sprawiają, że rzeźbiony element staje się prawdziwym dziełem sztuki.

Schody policzkowo grzebieniowe

Oczywiście klasyka nie oznacza, że musimy poprzestać na drewnie. W tradycyjnych wnętrzach dobrze będą się prezentowały nie tylko rzeźbione tralki, ale też stalowe balustrady z kutymi elementami ozdobnymi czy połączenie drewna ze szkłem.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?