Drewno kojarzy nam się najczęściej z wnętrzami klasycznymi, przytulnymi, urządzanymi w stylu rezydencji. Z jednej strony daje bowiem wrażenie ciepła i pasuje niemal do wszystkiego, z drugiej, jest materiałem trwałym, ale i dość kosztownym. Drewniane schody idealnie sprawdzają się jednak także w domach urządzonych nowocześnie. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią konstrukcję i formę.

Magia prostoty

Do wnętrz urządzonych w  stylu nowoczesnym najlepiej będą pasowały schody wspornikowe, mocowane do ściany – bezpośrednio lub za pomocą zabetonowanej, stalowej belki. W tym wypadku warto postawić na surowe formy (kanciaste wykończenia zamiast opływowych) i naturalny kolor drewna.

O czym warto pamiętać?

Po pierwsze, tego typu konstrukcja musi być zaplanowana na etapie projektowania domu.

Po drugie, proste, drewniane schody „wychodzące” ze ściany i pozbawione balustrady wyglądają niezwykle efektownie, ale nie sprawdzają się w przypadku małych dzieci.

Zakręcony salon

Schody do salonu

W nowoczesnym, niewielkim salonie duże wrażenie zrobią schody wspornikowe w wersji krętej. Ich stopnie mocowane są nie do ściany, ale do znajdującego się w środku konstrukcji słupa. Balustrada przypominająca wstęgę nie tylko daje oparcie podczas schodzenia i wchodzenia, ale też stanowi niewątpliwą ozdobę każdego wnętrza.

O czym warto pamiętać?

Po pierwsze, takie schody wymuszają najczęściej określone parametry elementów konstrukcji, m.in. zbliżony do trójkąta kształt stopnia i jego stosunkowo niewielką szerokość.

Po drugie, choć zajmują niewiele miejsca, najczęściej są również mało wygodne, np. do noszenia tacy z napojami, stąd też najlepiej sprawdzają się jako schody prowadzące na poddasze.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Efektowna balustrada

 Schody

 

Schody to nie tylko stopnie, ale i balustrada. I to właśnie ona bardzo często decyduje o końcowym efekcie estetycznym. Co istotne, w przypadku tralek i poręczy więcej niekoniecznie znaczy lepiej. W szczególności w mieszkaniach w stylu nowoczesnym. Misterne rzeźbienia rodem z minionych epok będą wyglądały pretensjonalnie. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzi się za to zabawa różnego rodzaju materiałami. Drewniane stopnie warto połączyć ze szkłem lub stalowymi prętami.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim o odpowiednich wymiarach. Balustrada powinna mieć wysokość ok. 90 cm i być odpowiednio zagęszczona. Zapewni to bezpieczne poruszanie się nie tylko dorosłym domownikom, ale też dzieciom.

Kombinacje z formą i kolorem

Schody

Z drewnianymi schodami można się bawić na różne sposoby. Po pierwsze, nikt nie powiedział, że koniecznie trzeba zachować naturalny rysunek słoi i kolorystykę. Można np. postawić na odważny fiolet i zestawić go z zimną, minimalistyczna przestrzenią, w której dominuje biel. Co więcej, prostokątne stopnie można zamienić na bardziej fantazyjne kształty, np. trójkąty.

O czym warto pamiętać?

Wybierając oryginalne formy, pamiętajmy o umiarze. Schody w domu mają bowiem pełnić przede wszystkim funkcję użytkową.

 

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?