Oświetlenie w domu może pełnić rolę nie tylko użytkową, ale też dekoracyjną. Zwłaszcza jeśli zastosujemy je w miejscu nietypowym, np. na schodach. Dzięki podświetlanym schodom wnętrza staną się jeszcze bardziej klimatyczne, a my bezpiecznie będziemy mogli się po nich poruszać w nocy bez konieczności włączania lamp w całym domu.

Podświetlone schody mogą stanowić efektowny element wyposażenia naszego domu. W szczególności gdy mają charakter otwarty i łączą np. dwa salony. W zależności od stylu wnętrz i efektu jaki chcemy osiągnąć możemy je podświetlić tylko punktowo lub też w całości, jednym kolorek lampek lub kilkoma, statycznie lub dynamicznie.

O czym powinniśmy pamiętać wykonując podświetlenie i jakie rodzaje lampek mamy do wyboru?

Kiedy oświetlenie?

Musisz pamiętać, że im później zdecydujesz się na wykonanie oświetlenia schodów, tym trudniej będzie je zrealizować. Najlepiej jeśli pomyślisz o tym już na etapie prac związanych z elektrycznością, a więc zanim ściany, podłogi i schody zostaną wykończone. Dzięki temu rodzaj oświetlenia w żaden sposób nie będzie Cię ograniczać, co więcej, bardzo łatwo ukryjesz wszelkiego rodzaju kable i obwody. Oczywiście, nie oznacza to, że oświetlenia nie można zamontować później. W tym wypadku jednak nie obędzie się bez zmian, przeróbek i niepotrzebnego wykonywania pewnych prac po raz drugi.

Zobacz nasze najnowsze realizacje!

Oświetlenie punktowe

To najpopularniejszy i najbardziej subtelny typ oświetlenia. W tego typu aranżacji pojedyncze punkty oświetleniowe zamontowane zostają w ścianie lub w podstopniach. Jako źródło światła możemy tutaj zastosować ledy, halogeny czy diody. W sklepach znajdziemy również gotowe lampki ledowe. Prezentują się one elegancko, mają różne kształty i kolory, dzięki czemu bez problemu dobierzemy je do stylu schodów i koloru ścian.

 

Oświetlenie liniowe

W tym wypadku schody zostają podświetlone na całej długości – w sposób statyczny lub dynamiczny. Zamierzony efekt osiągniemy stosując światłowody lub taśmy ledowe. W pierwszym wypadku na etapie projektowania schodów warto pomyśleć o rowkach, w których będzie można je ukryć. Plusem zastosowania światłowodów jest to, że są one przezroczyste, a zatem praktycznie ich nie widać. Jeśli decydujemy się na taśmy ledowe, możemy je umieścić w profilach aluminiowych znajdujących się na końcu stopni, o ile nasze schody takie profile przewidują. W tego typu oświetleniu najczęściej zamontowany zostaje też czujnik ruchu. Dzięki temu oświetlenie może włączać się od razu na całych schodach lub stopień po stopniu. W przypadku oświetlenia ledowego warto pomyśleć również o inteligentnych sterownikach, które pozwalają na ustawienie jasności i czasu świecenia.

Wyceń szybko swoje schody korzystając z naszego formularza:

  

A może potrzebujesz również drzwi drewniane?